Ayşe ÜNLÜ

Ayşe ÜNLÜ


KÜÇÜCÜK BEDENLERE AKIL ALMAZ YÜKLER

06 Mayıs 2020 - 16:23

Dünya üzerinde en masum, en değerli varlık çocuklardır, ama maalesef ki onların taşıdığı yükler yetişkinlerden bile daha ağır. Çocuklar Yarınların inşası ama her çocuk için dünya üzerinde Adalet eşit dağıtılmamaktadır. Annesiz babasız hayata sıfırdan başlayan bir çocuktan güzel bir gelecek bekleyemeyiz, buna hakkımız yok ya da savaştan dolayı ülkesini, evini barkını, okulunu, arkadaşlarını, küçük yaşta bırakmak zorunda kalan bir çocuktan muhteşem bir insan olmasını bekleyemeyiz. Günümüzde Cinayetler, suçlar ve suçlular , bunların en alt tabakasında, Sevgiye ve daha küçücük bedene yüklenmiş üstesinden gelemediği sorumluluklar olduğunu hiç düşündünüz mü? Anne sevgisinden muhtaç çocuk bir anneye öldürmekten çekinmez. küçücük yaşta okula gönderilmeyip, zor şartlar altında çalıştırılan bir çocuk kötü huylara bulaşmayıp iyi bir insan olmasını beklemeyiniz. Çocukların üstünde eklediğimiz sorumluluklar onların umutlarını hayallerini köreltmektedir. Evet dünya onlar için hiç adil değil demiştik, bir çocuk dünyanın en zengin ülkesinde doğarken başka bir çocuk Afrika gibi Ülkelerde doğmaktadır, ya da çocuk yaşta anne olmak zorunda kalmaktadir. Yanı başımızda Suriye’deki çocukları düşünecek olursak şu anda gelişimlerine nasıl bir katkı sağlanabilir ki, bazıları açlıktan ölüme terk edilirken, bazı küçücük bedenlerin cesedi kıyıya vurmaktadır.

Göç etmek zorunda olan çocuklar geldikleri Ülkede ‘’Suriyeli’’ diye damgalanırken etrafındaki bireylere merhamet etmesini bekleyemeyiz, çünkü onun kendine merhameti kalmamıştır. 10 yaşında cinsel tacize uğramış küçük bir kız çocuğundan çok iyi anne olmasını bekleyemeyiz. Bu suçlar kısır bir döngü hâlinde devam etmektedir, bu suçların adı, coğrafyası değişsede bıraktığı iz yüreği burkulmuş bir çocuğun yüzünde ferman gibi, yüzümüze atılmış soğuk bir tokat gibi. Dünya bir film ise bunun baş rolünde çocuklar oynamaktadır, biz senaryo ya ne yazarsak, başrol onlarla devam edecektir.

Ülkemiz Covid-19 denilen salgınla mücadele etmektedir ve bu salgından dolayı 20 yaş altı bireylere sokağa çıkma yasağı getirilmiştir. Bu yasak çıktığı günden bu yana sayısızca çocuğa sokağa çıkma izin belgesi getirildi, Çünkü bazı çocuklar ailesini geçindirmek durumunda, çocuklar evine ekmek getirmek zorunda. Okullar tatil olması üzerine hayata şanslı başlayan çocuklar evinde tatilini yaparken, telefonla internetle vaktini geçirirken, hayata kötü başlayan çocuklar tüm yüzünü kaplayan maskesi ile ekmeğin derdine düşmektedir. Unutmayalım ki Çocuklar hastalıktan, acıdan ve Ölümden muaf değildir. Küçücük bedenlere ağır yükler yüklemeyelim.

YORUMLAR

 • 7 Yorum
 • Serafettin Gülsaçan
  1 yıl önce
  Ülkemizde, Bölgemizde, Coğrafyamızda, Dünyada Yaşanan Çocuk Olaylarını Anlatımınız ve Kaleme Almanız Mükemmel, Güzel Bir Başlangıç Olmuş. Sizleri Tebrik Ediyor, Başarılarınızın, Böyle Güzel, Kolay Okunulabilir ve Anlaşılabilir Yazılarınızın Devamını Diliyorum Ayşe Ünlü Hanımefendi. Teşekkürler.
 • Ayşe Ünlü
  2 ay önce
  Çok Teşekkür ederim ????????
 • Tülooo
  1 yıl önce
  Çocukların dilinden anlamak, ne istediklerini bilmek için çocuk olmak gerekmiyor. Bunun bilincinde olmak lazım. Bilinçli olmanı kutluyorum, kalemine yüreğine sağlık kardeşim.
 • Sertap
  1 yıl önce
  Tebrik ederim
 • Yaren fatma alkan
  1 yıl önce
  Minik yüreklerin çocuk olma hakkının nasıl kayıp gittiğini anlattın ama şunu atladın bunu kim yaptı? Annesi' nin yanında sütünü içiyor olması gerekirken sokakta ekmek davasına düşüp hayatla savaşmaya onları kim itti ? hangi sistem, hangi düzen?
 • Fatma
  1 yıl önce
  Mükemmel tebrik ederim seni çok güzel bir konuya değinmişsin
 • Rozerin Yurdakul
  1 yıl önce
  O kadar haklsın ki toplumun kanayan bir yarasına değindin insanoğlu o kadar bencil ki bugün düzende çıkar ilişki üzerine kurulmş toplumda ki tabakalaşma zirvesini koruyor gün geçtikçe sömürü güçleniyor ve tabaka bilinci katı bir şekilde gözler önüne seriliyor evet ve bugün yoksulluğun bedelini çocuklar ödüyor unutmayalım ki yoksulluk en kötü şiddet biçimidir.