Ayşe Uluçay

Ayşe Uluçay


Zoom Uygulamasına 6 Alternatif

02 Haziran 2020 - 00:18

ZOOM  UYGULAMASINA 6 ALTERNATİF

Dünya çapında salgının yayılmasıyla birlikte Zoom kullanımının artışıyla, platformdaki güvenlik problemleri gündeme gelmiştir. Zoom’un sesli ve video aramalarda uçtan uca şifreleme özelliği bulunmadığını belirtelim. Şirketin web sitesinde, uçtan uca şifreleme olduğu söylense de, üçüncü partilerin erişimine kapalı olması gereken bilgilere Zoom kolayca erişebiliyor. Gerçekleşen bir saldırı sonrasında, binlerce e-posta adresinin yabancılara sızdırılması ise Elon Musk’ın şirketi SpaceX’i harekete geçirdi.SpaceX güvenlik endişeleri nedeniyle çalışanlarının Zoom kullanmasını yasakladı. Siz de şirketiniz için başka platformları kullanmak isterseniz, listemize göz atın.

SKYPE MEET NOW

Görüntülü arama olduğunda akla ilk gelen isimlerden biridir. 2003’te betası yayınlanan birebir toplantılar için hızlı arama platformu Meet Now , Zoom’a alternatif olarak kullanabileceğiniz üründür. Sol üst köşede bulunan butona basarak kullanıcıları sohbete davet edebilirsiniz.Konuşmaları kaydederek 30  gün saklayabilir ve sunumları paylaşabilirsiniz.

CISCO WEBEX

90’larda kurulan Webex, Cisco tarafından 2007’de satın alındı. Şirketlere hizmet veren uygulamanın ücretsiz versiyonu ilgi çekicidir. Normalde video aramalarda 50 kişilik hakkı tanıyan uygulama,salgın nedeniyle rakamı 100 kişiye çıkarmış durumda. Video aramalarında süresi kısıtlı değil.Sesli arama yapabiliyorsunuz.

STARLEAF

Büyük şirketlerin tercih ettiği Starleaf, son kullanıcıya hitap etmediği için fiyat politikasına yer vermiyor.Sadece bir satış danışmanı eşliğinde satın aldığınız uygulama,salgın nedeniyle şu anda video ve mesajlaşma ürünlerini ücretsiz kullanıcılara açtı.

JİTSİ MEET

Site üzerinden Go tuşuna basarak hızlıca online olarak buluşmanızı sağlıyor.Teknik açıdan yeterli bilgiye sahipseniz,Jitsu Videobridge üzerinden kendi uygulamanızı yazmanız mümkün.Çoğu insan web versiyonunu kullanıyor.Bu versiyonun Slack,Google Calendar ve Office 365 gibi uygulamalara entegrasyonu bulunduğunu ve mesajlaşma özelliğine sahip olduğunu söyleyelim.Video kaydetme özelliği vardır.

WHEREBY

Diğer uygulamalara göre daha kısıtlı imkanlara sahip.Ücretsiz versiyonda 4 katılımcı hakkı tanırken, görüşmeleri kilit altına almanızı da sağlıyor.Her oda kendi uzantısına sahip.Uygulamanın mesajlaşma,ekran paylaşımı,kullanıcıları sessize alma ve görüntülere emoji ekleme özelliği mevcut.

HANGOUTS

Eğer küçük bir nostalji yaşamaya hazırsanız, video görüşmelerinizi Hangouts’a taşıyabilirsiniz.10 katılımcı hakkı tanıyan,ekrana emoji ekleme gibi özelliklere sahip değil.Mesajlaşma ve ekran paylaşımı özellikleri mevcut.

YORUMLAR

  • 1 Yorum