Ayşe Uluçay

Ayşe Uluçay


TOFU NEDİR?

03 Ağustos 2020 - 10:53

TOFU NEDİR?

Japonya,Tayland ve Çin’de yenilen soya ile yapılan Uzak Doğu yemeğidir.Haşlanmış soya fasulyesinden elde edilir.Asit veya tuzlu bileşiklerle kestirilerek elde edilen soya peyniridir.Sade ve nötrdür.Birçok yemekte kullanılır.İçerisinde bulunan kalsiyum ve sıfıra yakın yağ oranıyla her yaştan insanın tüketimi için sağlıklıdır.Demir ve B vitamini kaynağıdır.Vegan insanların protein ihtiyaçlarını karşılamak açısından özel bir yeri vardır.Yapısal olarak farklı tür ve çeşitleri vardır.
TOFU ÇEŞİTLERİ NELERDİR?
Amerika’daki şarküterilerde üç çeşit tofu bulunmaktadır
Katı tofu,yoğun ve katıdır.Karıştırılarak kızartılmış gıdalar,çorbalar ya da ızgaralarda ve tofunun şeklini kaybetmesini istemediğiniz her yerde kullanabilirsiniz.Katı tofuda  protein,yağ ve kalsiyum diğer tofu çeşitlerine göre fazladır.
Yumuşak tofu,oryental çorbalarda kullanılabilir
İpeksi tofu,hardal benzeri ürünün elde edildiği bir yöntemle hazırlanır.Pürelerde ve karışık yemeklerde iyi gider.Japonya’da İpeksi tofu soya sosu ve yeşil soğan ile yenir.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Fikri baykal
    1 ay önce
    Pek soya sosunu sevmem ama bu bilgi önemli yani bi yemek türü daha öğrendik tebrikler ayşe hanım başarılarınızı takdir ediyorum