Yazar Faruk Duman’ın Seslerde Başka Sesler öykü kitabı

Faruk Duman 1998 yılında Orhan Kemal Hikaye Ödülleri’ne kıymet görülmüştü. Bütün kitaplarında rastladığımız masalsı imajların...

Yazar Faruk Duman’ın Seslerde Başka Sesler öykü kitabı

Faruk Duman 1998 yılında Orhan Kemal Hikaye Ödülleri’ne kıymet görülmüştü. Bütün kitaplarında rastladığımız masalsı imajların çeşitlerini bu kitapta da buluyoruz. Hasebiyle Faruk Duman edebiyatını hiç bilmeyenler Seslerde Öteki Sesler’le okumaya başlayabilirler.

Bir çocuğun gözünden kırsalda yaşayan büyüklerin dünyası, hem dünya klasiklerinin ortak belleğimizdeki izlerini belirginleştiren hem klâsik anlatılara bağlanan bir üslupla– şiirsel bir atmosfer içinde kuruluyor.

ÖZGÜN LİSAN

İnsanı, tabiat olaylarıyla, hayvanlarla birlikte bütüncül bir cihan içinde kavrayan anlatılar her biri. Epiğin izini süren Faruk Duman’ın en dikkat cazip özelliği lisanı. Görsel imgeler üretmeyi seviyor, kelamlı edebiyatın öğeleriyle özgün bir biçem yaratmayı başarıyor.

“Atın yeleleri sevgilimin saçlarına karışırdı. Bir su üzere akardı. Sevgilimi ikinci görüşüm derede olmuştu. Yıkanıyordu. Kayalıklardan akan suyun altına girmiş, köpükler içinde yitmişti. On altısında bir kızdım. Yüzüme kan yürümüştü. Gözlerimin önü kararmıştı. Onu orada bırakıp kaçmıştım. Ayaklarıma dikenler batmıştı. O denli köpük, suların içinde bir alabalık üzereydi…”