Yaz Aylarında 2-2,5 Litre Su Tüketmeliyiz

Gün içerisinde koşuşturmadan yeteri miktarda su tüketmeyi unutmaktayız. Su en değerli sıvıdır, yaz aylarında 2-2,5 litre civarı su tüketmememizin zararları olduğu gibi, tüketmemizin sağlığımıza birçok faydası vardır.

Yaz Aylarında 2-2,5 Litre Su Tüketmeliyiz
16 Temmuz 2020 - 17:57

Yaz aylarında daha çok terleriz, böylece vücudumuz daha çok su tüketir. Gün içerisinde ihtiyacımız olan suyu mutlaka karşılamamız gerekmektedir. Vücudun su ihtiyacının karşılanması için gerekli su tüketimi mutlaka yapılmalıdır. Fakat şekerli su tüketiminden bahsetmiyoruz.

Peki günde ne kadar su tüketmeliyiz!

Bir insanın günde tüketmesi gereken ortalama su miktarı 1,5 – 2 litredir. Günün hangi saatleri ve hangi işlerden sonra su tüketilmesi gerekliliğinden aşağıda bahsedeceğiz.

  • Çalışırken ya da dinlenirken etrafınızda mutlaka su bulundurmalısınız. Kaybettiğiniz su miktarını buradan karşılanmalıdır. 

  • Uykudan önce 1 bardak su içerseniz daha rahat uyursunuz. 

  • Uyanır uyanmaz 1 bardak su içmeniz vücudunuzun güne nasıl başladığı konusunda size yardımcı olacaktır.

  • Spor sırasında ya da sonrasında yeteri miktarda su içmeniz vücudunuzun terden dolayı kaybettiği suyu tekrar kazanması demektir. 

  • Yemekten önce 1 bardak su hem sizi tok tutacak hem de hücreleri en iyi şekilde çalışmaya teşvik edecek ve vücudun en önemli görevi olan besin almak ve sindirim yapmak için ihtiyacı olan enerjiyi sağlayacaktır.

  • Yemekten sonra da 1 bardak su içmelisiniz.


Yeterli miktarda su içmeniz aynı zamanda metabolizmanızın hızlanacağından dolayı daha kolay yağ yakımına da fayda sağlamaktadır.

Ayrıca, beyninizin ve kaslarınızın %75’inin, karaciğer ve böbreklerinizin %70’inin sudan oluştuğunu unutmamak gerekir.

Yaz aylarında su tüketimini de böylece sağlamış olup, en az 2-2,5 litre su içmeniz, hem organlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlarsınız hem de daha fit bir vücuda sahip olursunuz.


YORUMLAR

  • 0 Yorum