Yaycı’dan Yunanistan’ın ABD zırhlılarını adalara sevk etmesiyle ilgili değerlendirme: Türkiye’yi savaşa çekmek istiyorlar

Yunanistan, 18-21 Eylül ortasında Midilli ve Sisam’a bilhassa ABD tarafından hibe edilen askeri araçları sevk...

Yaycı’dan Yunanistan’ın ABD zırhlılarını adalara sevk etmesiyle ilgili değerlendirme: Türkiye’yi savaşa çekmek istiyorlar

Yunanistan, 18-21 Eylül ortasında Midilli ve Sisam’a bilhassa ABD tarafından hibe edilen askeri araçları sevk etti. Güvenlik kaynakları manzaraları kamuoyu ile paylaşırken bu aksiyonları “Kabul edilemez” olarak kıymetlendirdi. Cihat Yaycı hususa ait birinci kere Haberler.com’a konuştu.

”TÜRKİYE ARTIK KENDİNİ KANDIRMAMALIDIR”

Yaycı, ”Midilli ve Sisam’a sevk edilen araçlar başlı başına gayri askerî statüyü bozuyor. Ancak bu zırhlı araçların ABD’nin hibe ettiği araçlar olması bunların neden geldiğini ve neye hazırlık yapıldığını gösteriyor. Türkiye artık kendini kandırmamalıdır. Türkiye’yi bir savaşa, çatışmaya çekmek istiyorlar” dedi.

”YUNANİSTAN’IN KARASULARINI 6 MİLE ÇIKARMA İHTİMALİ YÜKSEK”

Yaycı kelamlarına Yunanistan‘ın yakın vakitte karasularını 6 milin üzerine çıkarma ihtimalinin yüksek olduğunu ekleyerek, ”Türkiye buna karşı koyacak. Türkiye bu hakkı kullandığında kelamda Yunanistan‘ın yasal hakkını kullanmasına karşı gayri legal saldırgan teşebbüste bulunduğu cihetiyle NATO’nun varlık sebebini ortadan kaldıran bir üye olarak gösterilecek. Sonra da Türkiye’nin NATO dan çıkarılma teşebbüsleri başlayacak. Bunların hepsi Türkiye’nin çatışma içerisine çekilmek istendiğinin göstergesidir.

”ABD VE FRANSA ÖNEMLİ HAZIRLIK YAPIYOR”

”YUNANİSTAN 1. DÜNYA SAVAŞI’NDAKİ ADALARI KULLANIYOR”

Yaycı konuşmasında 1.Dünya Savaşı’na atıf yaparak, ”Diğer hatırlamamız gereken nokta ise Yunanistan’ın 1. Dünya Savaşı’nda Anadolu’ya çıkardığı askerlerin de o vakit bu adalardan sevk edildiğidir. Yani evvel bu adalara askeri yığınaklanma yapmış ve o adalardan sevk ettiği askerlerle Batı Anadolu’yu işgale kalkmıştır” sözlerini kullandı. Ayrıyeten Yaycı, ”23 GASA’nın 23’ünün de statüsünün bozulduğuna dair bilgi,belge ve manzaraları Anayasa Mahkemesi Eski Başkanvekili ve Emekli Büyükelçi Sayın Osman Paksüt ile birlikte yazdığımız “Soru ve Karşılıklarla Gayri Askeri Statüdeki Adalar Sorunu Nedir, Ne Değildir” kitabında yer aldığını söyledi.

”PUTIN VE BIDEN 5 SAAT GÖRÜŞTÜ, İÇERİĞİ AÇIKLANMADI”

Yaycı, ”Son Putin-Biden görüşmesi 5 saat sürmüş ve bu görüşmenin içeriğinin açıklanmayacağının da evvelce ilan edildiğini hatırlatalım. Ermenistan’a takviye, Ukrayna’ya silah verilmemesi, Ukrayna’nın doğusunun kelamda referandumlarla koparılması, İran’ın PKK/PJAK yoluyla karıştırılması, Suriye’ye harekatımıza karşı çıkılması, GKRY’ye İsrail Demir Kubbe Hava Savunma Sisteminin verilmesi, 1 Ekim 2022 itibariyle GKRY’ye yönelik silah ambargosunun kaldırılması, Yunanistan’ın meydan okurcasına son periyotta GASA’ları güzelce silahlandırıp, askerileştirmesi, Yunanistan’ın Adalar Denizi’nde karasularını artıracağı telaffuzları daima birlikte okunmalı ve değerlendirilmelidir” açıklamalarını yaptı.