Yaşlı kadının 5 yıllık sağlık sorunu 50 dakikada çözüldü

Yaşlı bayanın 5 yıllık sıhhat sorunu 50 dakikada çözüldü Odadan mutfağa gidemeyen 86 yaşındaki bayan...

Yaşlı kadının 5 yıllık sağlık sorunu 50 dakikada çözüldü

Yaşlı bayanın 5 yıllık sıhhat sorunu 50 dakikada çözüldü

Odadan mutfağa gidemeyen 86 yaşındaki bayan yürüyerek hastaneden çıktı

DİYARBAKIR – Yıllardır kalp kapağı darlığı rahatsızlığı ile yürüyemeyecek duruma gelip önemli sıhhat meseleleri yaşayan 86 yaşındaki Basra Yıldız, Diyarbakır’da Dicle Üniversitesi’nde misyonlu kardiyolog Prof. Dr. Hakkı Şimşek tarafından 50 dakika süren TAVI usulüyle, (Anjiyografi) kalp kapağı değişimi operasyonla bir gün hastanede kalarak yürümeye başladı.

Diyarbakır’da yaşayan 86 yaşındaki Basra Yıldız’da, 20 yıla aşkındır kalp rahatsızlığından ötürü sıhhat sıkıntıları baş göstermeye başladı. Birçok merkeze başvuran Yıldız, tedavisinin yaşından ve hastalığından dolayı çok riskli olduğu iletilmesinden ötürü reddederek hayatını sürdürmeye devam etti. Yıldız, son 5 yıldır nefes darlığı önemli sorun oluşturunca konut içinde yürüyememe ve rutin muhtaçlıklarını görmemeye başladı. Yıldız’ın ailesi yaptığı araştırma üzerine tecrübesiyle başarılı operasyonlar yapan kardiyolog Prof. Dr. Hakkı Şimşek’e ulaştı. Şimşek, hastalığın ve tedavinin risklerini aileye ve hastaya iletti. Aile ve hasta, risklere karşın tedaviyi kabul etti. 86 yaşındaki Basra Yıldız, 50 dakikalık TAVI prosedürüyle, kalp kapağı değişimi operasyonu geçirerek 5 yıldır çektiği, mesken içinden odadan mutfağa gidemeyecek halden hastaneden yürüyerek çıkma durumuna geldi.

“Evin içinde rutin gereksinimlerini karşılayamaz hale gelmiş”

Prof. Dr. Hakkı Şimşek, hastasının 86 yaşında olduğunu, yaklaşık 5 yıldır önemli kalp kapak darlığı saptandığını, ameliyatı çok yüksek riskli olduğu için hasta ve yakınları tarafından müdahalenin kabul edilmediğini söyledi. Dr. Şimşek, “O vakitler yürümekle olan nefes darlığı son vakitlerde artık oturduğu yerde de olup, gece de nefes darlığı olunca konutun içinde rutin gereksinimlerini karşılayamaz hale gelmiş. Bize başvurdular, bizde bu kalp kapağının değişmesi gerektiğini ilettik. ‘Onlarda hastanın çok yaşlı olduğunu, 5 yıldır hekimlerin kendisine çok riskli olduğunu belirtirler.’ Bende doğrudur dedim. Bizim tecrübemiz bu müdahaleyi yapmaya müsaittir dedim. Şayet bu riski kabul ederseniz bu müdahaleyi yapalım dedim. ‘Hastamıza danışalım’ dediler. Hasta şimdiye kadar kabul etmedi. ‘Hasta, bana güvendiğini, beni sevdiğini ve bu tabip yapacaksa’ yapacağını söylemiş” dedi.

“86 yaşındaki hastamızın yürüyerek gelip gitmesi bizi çok derece de keyifli etti”

“Bizde hazırlıklarımızı yaptık” diyen Prof. Dr. Şimşek, “Kapalı yolla kalp kapağını değiştirdik. Bir gün sonrada taburcu ettik. Bugün yedinci gün, denetime geldi. Bu bizi çok keyifli etti. Merkezimizin ne kadar tecrübeli olduğu, ben ve arkadaşlarım deneyimizin ne kadar yüksek olduğunu bu hasta ile birlikte tekrar göstermiş olduk. 86 yaşındaki hastamızın yürüyerek gelip gitmesi, hastanede toplam bir gece kalması bizi çok derece de keyifli etti. Hekimin ve merkezin hastaya itimat vermesi çok değerli. Bu hastamızda beş yıldır gittiği tüm merkezlerde bu müdahale önerilmiş kabul etmemiş. Operasyon yaklaşık 50 dakika sürdü. Hastanın son 5-10 yılı kalp kapağındaki daralmanın çizgi safhada olduğu yılları. Bize güvendiler, çok şükür Allah, bizi mahcup etmedi” sözlerinde bulundu.

“İyi oldum, yeni doğmuş üzere oldum”

86 yaşındaki Basra Yıldız, yıllarca hasta olduğunu, nefesinin çıkmadığını lisana getirdi. Yolda yürüyemediğini tabir eden Yıldız, “Çok şükür sıhhatim düzgündür. 20 yıldır bu badireyi çekiyorum. Âlâ oldum, yeni doğmuş üzere oldum. Hastaneye de tek başıma yürüyerek geldim” formunda konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Rıdvan Kılıç – Sıhhat