Viyana’da Ömer Seyfettin tanıtıldı

Viyana Yunus Emre Enstitüsünde (YEE) Türk edebiyatının kıymetli hikayecilerinden Ömer Seyfettin’in hayatı, yapıtları ve dünya...

Viyana’da Ömer Seyfettin tanıtıldı

Viyana Yunus Emre Enstitüsünde (YEE) Türk edebiyatının kıymetli hikayecilerinden Ömer Seyfettin’in hayatı, yapıtları ve dünya görüşünün anlatıldığı bir program düzenlendi.

Programa, Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, eşi Azize Ceyhun, Azerbaycan’ın Viyana Büyükelçisi Rövşen Sadıkbeyli, Milletlerarası Türk Kültür ve Miras Vakfı Lideri Günay Efendiyeva katıldı.

Büyükelçi Ozan Ceyhun, burada yaptığı konuşmada, bir müellif çocuğu olarak Ömer Seyfettin’in kendi hayatındaki kıymetine işaret ederek, Türkiye’nin değerli muharrirlerinden biri olan Seyfettin’in sırf bir muharrir ve şair olmadığını, çok istikametli bir şahsiyet olduğunu söyledi.

Ceyhun, edebiyatçılığının yanı sıra Ömer Seyfettin’in asker ve öğretmen olduğunu da hatırlatarak, müellifin eser ve fikirlerinin daha uygun anlaşılmasında bu istikametlerinin de bilinmesinin kıymetine işaret etti.

“Seyfettin, Türkçede sadeleşmeyi öne taşıdı”

Yazarın Türk edebiyatına çok kıymetli eserler verdiğine değinen Ceyhun, “Türkçede sadeleşmeyi öne taşıyan, halkımızın benimsediği edebiyatçılar ortasında yer almasının sebeplerinden biri de budur. Kısa hikayeciliğin ülkemizde kurucu isimlerinden biri olarak bilinen Seyfettin edebiyatta Türkçülük akımının da kurucularından, öcülerindendir.” dedi.

Ömer Seyfettin üzerine çalışmalarıyla tanınan Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hülya Argunşah da 36 yıllık ömrüne 166 kıssa, 103 şiir, 222 makale,17 çeviri ve 2 piyes sıkıştıran muharririn Türk edebiyat ve fikir hayatına değerli katkılar sağladığını söyledi.

Argunşah, Ömer Seyfettin’in imparatorluktan ulus devlete geçildiği bir devirde ülkesinde yaşanan toplumsal ve siyasi gelişmelere kayıtsız kalmadığını belirterek “Ömer Seyfettin’in çalışma alanı içerisinde yalnızca ulusal bir lisan ve bu lisanla meydana getirilmiş edebiyat yer almaz. O tıpkı vakitte bütün yazdıklarıyla ulusal bir devrin ‘yeni insan tipinin’ teklifini de yapmıştır.” görüşünü paylaştı.

Seyfettin’in öyküleri Almancaya çevrildi

Program kapsamında Milletlerarası Türk Kültür ve Miras Vakfı tarafından hayata geçirilen “Türk dünyasını birleştiren edebi köprü” projesi kapsamında Ömer Seyfettin’in Almancaya çeviri edilen Öyküler kitabı da tanıtıldı.

Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Lideri Günay Efendiyeva, Azerbaycan’ın Viyana Büyükelçiliği ve Viyana Yunus Emre Enstitüsü’nün katkılarıyla, Almanca konuşan okurları Türk dünyasını birleştiren edebi incilerle buluşturduklarını söyledi.

Ömer Seyfettin’in ömür öyküsünün anlatıldığı görüntü gösteriminin akabinde program, Azerbaycanlı sanatkarı Mehriban Bilgili’nin seslendirdiği yapıtlarla son buldu.

AA / Aşkın Kıyağan – Kültür Sanat