Vitalik Buterin, Bu Kripto Para Projesine Yatırım Yaptı!

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, bir tohum tipinde zkEVM ağı geliştirme firması olan Kakarot Labs’a...

Vitalik Buterin, Bu Kripto Para Projesine Yatırım Yaptı!

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, bir tohum tipinde zkEVM ağı geliştirme firması olan Kakarot Labs’a yatırım yaptı. Kakarot zkEVM takımların Ethereum uyumlu uygulamalar oluşturmasını ve dağıtmasını sağlayacak.

Vitalik Buterin, StarkNet’teki ZkEVM projesine yatırım yaptı

Bir zkEVM ağı geliştirme firması olan Kakarot Labs, Vitalik Buterin ve StarkWare’in kurucularının iştirakiyle tohum öncesi finansman cinsini muvaffakiyetle tamamladı. Kakarot zkEVM, StarkWare için hesaplama programlama lisanı olan Cairo ile yazılmış Ethereum uyumlu bir ağ. StarkNet üzerine inşa edilen protokoller ve uygulamaların yanı sıra StarkWare ekosisteminin tamamı Cairo’yu kullanıyor.

Projenin 1 Haziran’daki duyurusuna nazaran, Kakarot zkEVM grupların Ethereum uyumlu uygulamalar oluşturmasını ve dağıtmasını sağlayacak. Geliştiricilerin Ethereum’un lisanı olan Solidity’yi kullanmaları mümkün olacak. Kakarot ayrıyeten StarkNet’teki protokoller ortasındaki etkileşimleri de destekleyecek.

https://twitter.com/KakarotZkEvm/status/1664571575637626882

Projenin gelişim yol haritası

Bahse husus projenin gelişim yol haritası üç basamaktan oluşuyor. Başlangıçta, Kakarot Starknet Katman 2 olarak çalışacak. Bu basamağın maksadı EVM’yi StarkNet’e getirmek ve ağın ekosistemini genişletmeye yardımcı olmak. Daha sonra Kakarot, süreç fiyatlarını düşürmeyi ve rollup teknolojisi aracılığıyla ölçeklenebilirliği artırmayı amaçlayan Katman 3 zkEVM’yi oluşturmak için Madara ile işbirliği yapacak.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Zero-Knowledge Rollup teknolojisi son vakitlerde kripto para topluluğundan büyük ilgi gördü. Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin bile Mayıs ayındaki EDCON 2023 konferansında zk-SNARK teknolojisinin kıymetini vurguladı. Dahası, genç mühendis 2017 tarihli bir yazısında zk-Stark’tan, zk-SNARK’ların eksikliklerini gidermeye yardımcı olan küçük bir kardeş olarak da bahsetti.

Bununla birlikte Vitalik Buterin, hem zk-Stark hem de zk-SNARK’ların inşa edilmesinin değerli ölçüde vakit gerektirdiğini de vurguladı. 2017’den beri sunulan zk-Stark ekosistemi, Optimistic Rollup üzere öteki ölçeklendirme tahlillerine kıyasla hala nispeten mütevazı kalıyor. DefiLlama’ya nazaran, StarkNet’teki Toplam Kilitli Kıymet (TVL) sadece 11 milyon dolar. Bunun yanında, Arbitrum ile karşılaştırıldığında sırf %0,5’i temsil ediyor.

vitalik buterin bu kripto para projesine yatirim yapti 0 LNgHHfPC

Projenin ekosisteme katkısı ne olacak?

Proje dahilinde Kakarot, zkEVM’in ekosistem ile Ethereum ortasında bir köprü misyonu görecek. Böylelikle takım, StarkNet’e daha fazla geliştirici ve sermaye çekmesini umuyor. Daha evvel, EVM dışı projeler de Near’s Aurora ya da Solana’s Neon üzere benzeri maksatlarla Ethereum ile uyumlu katmanlar geliştirdi.

Kakarot Labs, tohum öncesi finansman cinsinin tamamlanması ve savlı yol haritası ile Ethereum ekosisteminin büyümesine katkıda bulunmayı ve geliştiricilere merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için güçlü bir platform sağlamayı amaçlıyor. Zero-Knowledge Rollup teknolojisinin benimsenmesi genişlemeye devam ediyor. Bu yüzden Kakarot zkEVM üzere projelerin rolü Blockchain ağlarının evriminde giderek daha hayati hale geliyor.