Uzmanından DMD hastalarının tedavisinde “multidisipliner yaklaşım” önerisi

Antalya Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Kas Hastalıkları Merkezi Sorumlu Tabibi Doç. Dr. Aylin Yaman, Duchenne...

Uzmanından DMD hastalarının tedavisinde “multidisipliner yaklaşım” önerisi

Antalya Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Kas Hastalıkları Merkezi Sorumlu Tabibi Doç. Dr. Aylin Yaman, Duchenne Musküler Distrofi (DMD) hastalarının tedavisinde multidisipliner yaklaşımın kıymetli olduğunu bildirdi.

Yaman, 7 Eylül Dünya DMD Farkındalık Günü hasebiyle yaptığı yazılı açıklamada, DMD’nin erkek çocuklarda görülen genetik bir kas hastalığı olduğunu belirtti.

Hastalığın her 3 bin 500 ila 5 bin erkek çocuk doğumunda bir görüldüğünü anlatan Yaman, “DMD hastalarının üçte ikisinde aile hikayesi varken, yaklaşık üçte birinde ise aile hikayesi bulunmayabilir. Hastalık 2 ila 3 yaşlarında ortaya çıkan, ilerleyici kas güçsüzlüğü ile ayırt edilebilir. Güçsüzlük bacaklardan başlar ve kollara ilerler. Kol ve bacakların üst kısımları daha bariz halde etkilenir.” diye konuştu.

Hastalık nedeniyle yürüyüş bozukluklarının giderek arttığını vurgulayan Yaman, hastaların 12 ila 13 yaşlarında tekerlekli sandalyeye bağımlı hale geldiğini söz etti.

Zamanla hastaların kalp ve teneffüs kaslarında da besbelli tesirlerin görüldüğünü belirten Yaman, şunları kaydetti:

“Hastaların multidisipliner bir takımla yakın takibi çok değerlidir. Kimi ilaç tedavileri ile hastalığın ilerlemesi yavaşlatılabilir. Uygun fizik tedavi uygulamaları, kalp ve teneffüs açısından yakın takip, hastalık yavaşlatıcı ilaç tedavileri, kontraktür, skolyoz ve enfeksiyon gelişimi üzere komplikasyonların önlenmesi, beslenmenin düzenlenmesi tedavi yaklaşımının değerli kesimleridir.”

DMD hastalığının tedavisine yönelik birçok çalışma yürütüldüğüne de işaret eden Yaman, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kas Hastalıkları Merkezi’nin de bu kapsamda 255 DMD’li hasta takibiyle etkin olarak çalışan merkezlerden biri olduğunu bildirdi.

Kaynak: AA / Zehra Tekeci – Sıhhat