Urfalı Fatma teyzeyi bilirmisiniz?

Geçmiş dönemlerde hacca giden kafileler mutlaka Şanlıurfa'da konaklardı. O zamanlar otel ve lokanta sayısı kısıtlı olduğu için hacı adayları, vatandaşlar tarafından misafir edilirdi. İşte Urfalı Fatma teyzenin hikayesi de burada başlıyor.

Urfalı Fatma teyzeyi bilirmisiniz?
27 Haziran 2020 - 08:34


Şanlıurfa, Halil İbrahim bereketini sofralarında hissettiren, geçmişten günümüze büyük izler taşıyan kadim kentlerden biri. 

Peygamberler Şehri olan kentin en önemli farklılıklarından bir tanesi de misafirperverliği. Yolda kalana, ekmeği olmayana, işini kaybedene kapılarını açan insanların yaşadığı şehirdir Şanlıurfa. 

Kent, bu özelliğini günümüzde hala devam ettirirken, geçmiş yıllarda ise önemli hikayelere tanıklık etti.

Bundan yıllar önce hacca gitmek isteyen vatandaşlar, mutlaka Peygamberler Şehri Şanlıurfa'ya uğrar ve burada konaklardı.

O dönemin şartları gereğince herkes otel bulamaz ve hacı adayları Şanlıurfalıların evlerinde misafir edilir, büyük bir keyifle ağırlanırdı.

İşte o günlerden birinde Urfalı Fatma teyzenin hikayesi başlıyor. Eşi vefat eden ve 32 yaşında 7 çocuğuyla kalan Fatma teyze, yoksul haliyle evinin kapılarını gelen misafirlere açıyor. 

'SOKAKTA MI KALSALARDI?'

Elinde avucunda kalan ne varsa misafirlerin önüne seren Fatma teyze, "Neden ağırladın bu kadar insanı, halin fenaymış" sorusuna "Ya ne olacaktı? Sokakta mı kalsalardı? Ben onları Allah'ın hatrı için misafir ettim" diye yanıt veriyor. 

Adeta insanlık dersi veren ve gözlerin dolmasına neden olan Fatma teyze, sözlerinin devamında ise kendisine sorulan soruya şu yanıtı veriyor: 

"Bak oğlum. Sen bana bir misafir yollasan, ben onu ağırlayıp ikramda bulunsam sen memnun olmaz mısın? Hacılar adayları da O’nun misafiriydi, sen söyle, Tanrı misafirlerini sokakta nasıl bırakacaktım?"

YORUMLAR

  • 0 Yorum