Urfa Kızılay Kan Merkezi'nden 'Bağış' Çağrısı

Kısa sürede tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını, hayatın her alanında olumsuz etkisini sürdürüyor. Salgın nedeniyle kan bağışı yapanların sayısı azalınca, Kızılay'ın kan stokları da hızla erimeye başladı.

Urfa Kızılay Kan Merkezi'nden 'Bağış' Çağrısı
11 Haziran 2020 - 11:46


KORONAVİRÜS KAN BAĞIŞI YAPMAYA MANİ DEĞİL

Bağışçıların koronavirüs bulaşacağı korkusundan dolayı kan bağışında bulunmadığını, ancak bu korkunun yersiz olduğunu ifade ediyor uzmanlar. Şanlıurfa’da da kan stoğu noktasında herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor; ama yetkililer olası durumlara karşı vatandaşların bağış yapması noktasında da yine çağrı yapıyor. Kan toplama faaliyetlerini yürüten merkez; Maske, sosyal mesafe ve hijyen konularına çok dikkat ediyor.
MASKE, SOSYAL MESAFE VE HİJYENE DİKKAT

Kentteki sağlık merkezlerinin kan ihtiyacını gidermek için yoğun bir çalışma yürüttüklerini belirten Şanlıurfa Kızılay Kan Merkezi Doktorlarından Buket Arvas Singan,”Kan bağışı esnasında gerekli bütün önlemleri almış bulunmaktayız. Hiyven ve diğer kuralların hepsini uyguluyoruz.
 
EL BİRLİĞİYLE BU SÜRECİN ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ

Şanlıurfa’daki hastanelerin kan ihtiyacını karşılamak için merkez ve ilçelerde yoğun bir çalışma yürütmekteyiz. Kan toplama faaliyetlerimiz devam etmekte. Hasta tedavilerimiz, ameliyatlarımız devam etmekte. Bu konuda çok dikkatli davranmalıyız. Maske, sosyal mesafe, hijyen konusunda hiçbir şekilde ihmale yer vermemeliyiz. El birliğiyle bu sürecin üstesinden geleceğiz.”dedi.
 
KAN SÜREKLİ İHTİYACIMIZ OLAN BİR SIVI

Kan bağışı stoğunda Şanlıurfa’da herhangi bir sıkıntının bulunmadığını ifade eden Singan,”Ramazan ve korona virüs süreci de olumsuz etkilemedi bizi vatandaşlarımız destekleriyle. Yoğun bir çalışma yürüttük. Kan sürekli ihtiyacımız olan bir sıvı. Kan üretilemeyen bir sıvı.
 
 BU NOKTADA TEK KAYNAĞIMIZ ‘İNSAN’
 
Bunun için bağışlardan vazgeçme gibi bir durumumuz yok. Kanı hastalara ulaştırmayla yükümlüyüz. Herkesi kan bağışlamaya davet ediyoruz. Bu noktada tek kaynağımız ‘İnsan’. Bugünde tüm kurallara uyarak kan bağışlamaya davet ediyoruz.” İfadelerine yer verdi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum