Urfa için korkunç tablo

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, sıcaklık ve yağış raporlarının ardından meteorolojik kuraklık ölçümlerinin yapıldığı haritaları da yayımladı. Şanlıurfa’nın da yer aldığı bölge ise görenleri ürküttü.

Urfa için korkunç tablo
14 Temmuz 2021 - 08:44
Reklam

Son yıllarda Küresel Isınmaya bağlı olarak yaşanan iklim değişiklikleri dünyayı etkiledi. Ülkemizde de görülen iklim değişiklikleri neticesinde, kuraklık sorunu daha da arttı. Kuraklığın en yoğun hissedildiği Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde  kuraklık sorununda artış olduğu gözlenirken, Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Kuraklık Haritasında Şanlıurfa’nın ve bölgenin durumu gözler önüne serildi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Kuraklık Haritasında Şanlıurfa, olağanüstü kuraklık olarak nitelendirilen siyah renk ile gösterildi.

 

 

 

ŞANLIURFA'DA OLAĞANÜSTÜ KURALIK

Meteoroloji'nin temmuz ayının ilk haftasında yayımlanan sıcaklık ve yağış değerlendirmesine ilişkin raporlarda ise Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerindeki yağışların yüzde 98'e varan düşüşler gösterdiği ortaya konuldu. Sıcaklıkların giderek arttığı, yağışların da azaldığı bu süreçte meteorolojik kuraklık boyutları da hızla yükseliyor.

 

OLAĞANÜSTÜ KURAK

 

İki farklı metoda göre ölçümler yapılarak hazırlanan 2021 Haziran Ayı Meteorolojik Kuraklık Durumu haritalarında SPI metodu sonuçlarına göre Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri olmak üzere Şanlıurfa, Gaziantep, Diyarbakır, Adıyaman ve Mardin 'olağanüstü kurak' gösterildi. En son geçen Mayıs'ta yayımlanan haritalara göre, ülke genelindeki 'olağanüstü kurak' bölgelerin ciddi düzeyde arttığı gözlendi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Şırnak, Siirt, Batman civarları 'çok şiddetli kurak', 'şiddetli kurak' ve 'orta kurak', bu bölgelere yakın bazı bölgeler de 'hafif' kurak' olarak haritada yer alıyor.

 

SON ÜÇ AYLIK VERİLER KORKUTUCU

PNI metoduna göre hazırlanan haritada da meteorolojik kuraklığın boyutları göz önüne seriliyor. Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri, Akdeniz'in büyük bölümü, Kuzey Ege ve Denizli'nin bir bölümü Haziran ayında 'şiddetli kurak' olarak yer alıyor. Son üç aylık haritada ise 'şiddetli kurak' bölgeler, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri, Akdeniz, Kuzey Ege ve İç Anadolu'nun güney kesimleri 'şiddetli kurak' tehlikesi yaşıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum