Urfa'daki işletmeler teknolojiyi ne kadar kullanıyor?

Teknoloji, işletme sahiplerinin daha akıllı ve daha etkili yollarla sınırlı sermayeden yararlanmasına yardımcı olabilecek bir yöntem.

Urfa'daki işletmeler teknolojiyi ne kadar kullanıyor?
04 Haziran 2020 - 11:29


‘İŞLETMELERİNE İNTERNET ORTAMINA TAŞIMALARI GEREKİYOR’

Dünyadaki gelişmelere bağlı olarak işletmelerin kendilerini güncellemesi ve teknoloji etkin kullanması gerektiğini ifade eden Yazılımcı Ömer Yakan,”Yazılımın Urfa’daki esnaflara ne gibi bir katkısı olur? E Ticarete ne gibi bir katkısı oluruna bakarsak mevcut işletmelerin interaktif versiyonunu kurdukları zaman, işletmesini internet ortamına taşıdığı zaman Real’de satamadığını çok daha fazlasını internet ortamında satabilirler.
 
‘KENDİ MAĞAZALARINI OLUŞTURMALARI GEREKİYOR’

Bu durumu birkaç aşamada başarabilirler. En hızlı nasıl yapabilirler. Ana merkez için kendi ürünlerini pazarlayabilecekleri markalara yönelmeleri gerekiyor. Sistemlerini kurmaları gerekiyor. Toplu mağazaların bulunduğu internet sitelerine kendi mağazalarını oluşturabilirler. N11, E-AVM gibi internet sitelerini oluşturup kendi ürünlerini satabilirler. İnternette güvene dayalı olduğu için gerekli başarılı performansı sergilerse Urfadaki bir esnaf oda kazanır. Real gerekli sistemi oluşturdu, depolaşmaya gitti. Gerekli hazırlıkları yaptı, dünyanın her tarafına ürün satmaya başladı.”dedi.
 
‘TEKNOLOJİYE KARAM BAKIYORUZ’
Urfa’daki esnafların teknolojiye karamsar baktığını savunan Yakan, şunları kaydetti:”İlgi alanları olmadığı için, eğitimde de biraz sorun var. Teknololoji ile ilgili biraz sorun bulunuyor. Esnaf, maliyetten yana çekinceleri var. Mevcut ekonomik kriz bulunuyor zaten. Ek olarak biraz daha yatırım yapmak yerine başka yöntemlere giriyorlar. E – Ticaret sistemini kurup sadece yerele ürün satmaktansa ulusal ve uluslar arası ürün satmaya yönelmeleri gerekiyor. Daha hızlı sonuç alacaklarına inanıyorum. Bu noktada Urfa’da bu işi yapan yazılım firmalarından bilgi almaları gerekiyor.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum