Urfa'da 15 Gün Sular Kesilecek Doğru mu?

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü Şanlıurfa’da 15 günlük su kesintisini Tarım Orman Bakanlığına sordu.

Urfa'da 15 Gün Sular Kesilecek Doğru mu?
04 Haziran 2020 - 20:16


HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü 15 gün yaşanacak su kesintisini Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Şanlıurfa Milletvekili İşte Vekil Sürücü tarafından verilen soru önergesi: "Şanlıurfa’nın Haliliye İlçesi’ne bağlı Göktepe Mahallesi’nde bulunan beş bin dönümlük alanda yapılan çiftçilik faaliyeti mevcuttur. Çiftçiler burada sebze ekiminde bulunmaktadır fakat Devlet Su İşleri Müdürlüğü’nce çiftçilere 15 günlük su kesintisi yapılacağı duyurusunda bulunulmuştur.

Çiftçilerin bir AKP’li milletvekilline ulaştığı ve kesintinin 15 günden 7 güne çekildiği bilgisi de tarafımıza iletilmiştir. 15 günlük su kesintisinin mahsül açısından ciddi zararlar yaratacağı biliniyorken böyle bir duyurunun neye dayanarak yapılmak istendiği izaha muhtaçtır. Bunun yanısıra suyun, sebze üretimi yapan çiftçilere, diğer ürünleri eken çiftçilerden daha pahalıya satıldığına ilişkin iddialar da tarafımıza aktarılmıştır. Konu hakkında tüm soruları cevaplayan bir açıklama yapılması ve kesintiler hakkında soruşturma başlatılması elzemdir.

Tek bir milletvekillerinin 15 günlük kesintiyi 7 güne indirdiği iddiası doğru mudur? Doğru ise kesintiyi iptal ettirmek için kaç Ak parti milletvekiline ulaşılması gerekmektedir, bu konu da bir aritmetiğiniz bulunmakta mıdır? 

15 günük su kesinti gerçekleşirse çiftçinin uğrayacağı zarar Bakanlığınızca karşılanacak mıdır?

YORUMLAR

  • 0 Yorum