Ürdün Kralı binlerce kişi için ziyafet verdi

Ürdün‘de Kral 2. Abdullah’ın, büyük oğlu Veliaht Prens Hüseyin’in düğünü öncesinde binlerce kişi için ziyafet...

Ürdün Kralı binlerce kişi için ziyafet verdi

Ürdün‘de Kral 2. Abdullah’ın, büyük oğlu Veliaht Prens Hüseyin’in düğünü öncesinde binlerce kişi için ziyafet verdiği belirtildi.

Ürdün Kraliyet Divanı’ndan yapılan açıklamaya ve resmi televizyondan yapılan yayınlara nazaran, Veliaht Prens Hüseyin’in düğünü için programlanan kutlamalar başladı.

Kutlamalar kapsamında Kral Abdullah tarafından 4 binin üzerinde Ürdünlünün davet edildiği bir akşam yemeği verildi, yemek esnasında müzikler söylenerek dans eşliğinde çeşitli şovlar sergilendi.

Kral Abdullah, yaptığı konuşmada, “Bugün, oğlum ve oğlunuz Hüseyin için seviniyoruz. Sevincimiz sizin varlığınızla tamamlandı. Hüseyin’in çabası ve bağlılığıyla gurur duyuyoruz.” dedi.

Kral Abdullah’ın, oğlu Veliaht Prens Hüseyin’e “adalet ve vatan savunmasının sembolü” olarak “Haşimi kılıcı” armağan etmesinin akabinde, Veliaht Prens Hüseyin babası Kral Abdullah’ın başını öptü.

Veliaht Prens Hüseyin ve Suudi Arabistanlı gelin Racva Al Seyf ortasında yarın kıyılması planlanan nikah öncesinde Malezya Hükümdarı Sultan Abdullah Şah, İngiltere’nin Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Güney Asya’dan Sorumlu Devlet Bakanı Tarık Ahmed ve Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid dahil çok sayıda konuğun Ürdün‘e geldiği bildirildi.

Veliaht Prens Hüseyin’in düğünü

Veliaht Prens Hüseyin’in yarınki nikahı ve düğünü için ülkede resmi tatil ilan edilirken, birçok kentte bu vesileyle bir haftadır kutlamalar yapılıyor.

Nikah merasiminin Amman’daki Zahran Sarayı’nda gerçekleştirilmesi, daha sonra gelinle damadın düğün konvoyu eşliğinde başşehrin batısındaki Hüseyniye Sarayı’na geçmesi planlanıyor.

Kral ve Kraliçe’nin nikah münasebetiyle yarın Hüseyniye Sarayı’nda bir resepsiyon vermesi, akabinde devlet önderleri, veliahtlar ve farklı ülkelerden davetlilerin katılacağı resmi bir akşam yemeği tertibin düzenlenmesi bekleniyor.

Kral 2. Abdullah’ın, Prens Hüseyin (29), Prens Haşim (18), Prenses İman (27) ve Prenses Selma (23) olmak üzere 4 çocuğu bulunuyor.

Prens Hüseyin bin Abdullah, Anayasa’nın 28. unsurunun birinci fıkrasında belirtildiği üzere Ürdün tahtının legal varisi pozisyonunda.

Kaynak: AA / Laith Al – Dünya