Ülke tarımı Kocaeli’de masaya yatırıldı

KOCAELİ (İGFA) – Ülke tarımının daha uygun noktaya getirilmesi gayesiyle “30 Büyükşehir, tarım için birlikte”...

Ülke tarımı Kocaeli’de masaya yatırıldı

KOCAELİ (İGFA) – Ülke tarımının daha uygun noktaya getirilmesi gayesiyle “30 Büyükşehir, tarım için birlikte” sloganı ile düzenlenen “2. Lokal İdareler ve Tarım Çalıştayı” Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin konut sahipliğinde 30 Büyükşehir Belediyesi’nin iştirakiyle devam ediyor.

Türkiye’deki tüm Büyükşehir Belediyelerinin tarım hizmetleri ünitelerini bir ortaya getiren çalıştayda tarım ile ilgili her şey konuşuluyor. Bu kapsamda Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi İktisat Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Gülçubuk’un moderatörlüğünde yapılan oturumda Konya, Muğla ve İzmir Büyükşehir Belediyesinden gelen yetkililer, “Tarımda örgütlenme ve istihdam” birer sunum gerçekleştirdi. Prof. Gülçubuk, Büyükşehir yasası ile büyükşehir belediyelerinin ziraî ve kırsal hizmetlerde sorumluluklarının arttığını belirterek, büyükşehir belediyelerinin ortak bir çalışma ve bilgi paylaşımında bulunmalarına imkan veren çalıştayın çok verimli geçtiğini söyledi.

“MUĞLA PİLOT VİLAYET SEÇİLDİ”

Muğla Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Daire Lideri Buket Kallem, “Muğla’da Kooperatifçilik” bahisli sunum yaptı. Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanan ziraî proje ve faaliyetlerdeki tüm kriterlerin belirlenmesi maksadıyla “Destekleme Yönetmeliği” hazırlandığını aktaran Kallem, İçişleri Bakanlığı ve Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütülen, Avrupa Birliğince (AB) finanse edilen Lokal İdare Islahatı projesinde örnek gösterildiklerini ve Muğla’nın pilot bölge seçildiğini belirtti.

Kallem, “Kooperatif ve birliklerden talepler aldık ve Muğla modelini oluşturduk. Daha fazla kooperatif ve birlik kurmak yerine, mevcutlarını birleştirmeyi hedefledik. Bayan girişimcilerin kurduğu kooperatiflerin desteklemesi konusunda öncelik tanıdık. Kamu kaynağını tesirli yerinde ve kullandık. Bölgelere nazaran projeler hazırladık. Örneğin Marmaris’te tıbbi aromatik ve bal yetiştiriciliğine dayanak verdik. Bu işi yapan kooperatifleri destekledik. Bölgeye nazaran yetiştirilen, eserlere Büyükşehir Belediyesi damgasını vurduk. Bir bakıma garantör olduk. Bu inanç sayesinde eserler marka bedeli taşıyor. Pazarlama konusunda bilinçlendirme yaptık. Belediye olarak yanlarında olduk lakin bir yerden sonra kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için bundan sonraki süreçlerde kooperatif ve birlikler kendi çalışmalarına istikamet verdiler.” diye konuştu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin TABİP projesi kapsamında distilasyon tesisi kurduğunu anımsatan Kallem, “Biz kooperatiflerimizin eserlerini buraya gönderip, işlenmesi konusunda görüş alışverişinde bulunacağız. Her yere tesis yapmaktansa, bu biçimde hareket etmek daha hakikat olacaktır. Pilot bölge seçilen Muğla’da, “Toprağını satma, eserini sat” sloganı ile hareket ediyoruz. Yeni Büyükşehir Yasası, kırsal bölümü, münasebetiyle tarımı ve hayvancılığı destekleme konusunda elimizi güçlendirdi. Buna uygun yönetmelikler hazırlandı.” değerlendirmesinde bulundu.

Konya Büyükşehir Belediye Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yazlık, Konya’nın, 1 milyon 890 bin hektar tarım toprağı ile tarımın başşehri olduğunu vurguladı.

Çalıştayın 2. günü tarım ve hayvancılık alanındaki farklı oturumlarla devam etti.

Sürdürülebilir Hayvancılık Uygulamaları oturumunda Çanakkale 18 Mart Üniversitesinden Doç. Dr. Cemil Tölü moderatörlüğü üstlendi. Oturumda Balıkesir Büyükşehir Belediyesinden Serkan Akça, Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nden Bilal Yeniay ile Kocaeli Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğünden Ahmet Yavuz uygulamalara ilgili örnekleri anlattı.