Tütün kullanımı akciğer kanseri riskini arttırıyor

BURSA (İGFA) – Bursa Vilayet Sıhhat Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, her yıl Kasım ayı boyunca...

Tütün kullanımı akciğer kanseri riskini arttırıyor

BURSA (İGFA) – Bursa Vilayet Sıhhat Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, her yıl Kasım ayı boyunca kutlanan ‘Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı’ kapsamında açıklamalarda bulundu. Akciğer kanserinin gerek dünyada gerekse Türkiye’de kanser kaynaklı ölümlerin en yaygın nedeni olduğunu belirten Dr. Yavuzyılmaz, “Akciğer kanserlerinin yaklaşık yüzde 90’ı tütün ve tütün eserlerinin kullanımı ile oluşmaktadır. Münasebetiyle sigara içiminin engellenmesiyle akciğer kanseri teşhisinin yüzde 90’a kadar önlenebileceği iddia edilmektedir. Bunun yanında pasif içicilik, akciğer kanseri istikametinden aile hikayesinin varlığı, birtakım vitaminler, radon ya da asbest üzere kimyasallar, arsenik üzere endüstriyel eserler ile radyasyon maruziyeti, kimi organik kimyasallar, hava kirliliği, HIV enfeksiyonu ve tüberküloz akciğer kanserinin en önemli sebepleri ortasında yer almaktadır” dedi.

Akciğer kanserinin çoklukla öksürük ile belirti verdiğini söz eden Dr. Yavuzyılmaz, “En sık görülen belirti geçmeyen yahut giderek berbatlaşan öksürük. Bunun yanında öksürürken kan yahut kanlı balgam çıkarma, derin nefes alırken, öksürürken yahut gülerken berbatlaşan göğüs ağrısı, iştahsızlık, halsizlik, yorgunluk ve kilo kaybı, ses kısıklığı, nefes darlığı, daima tekrarlayan yahut geçmeyen bronşit yahut zatürre üzere akciğer enfeksiyonları akciğer kanserinin belirtileri ortasında yer alır. Geçmeyen öksürük şikâyeti olan bireyler vakit kaybetmeden doktora gitmelidirler” diye konuştu.

‘Tedavide Multidisipliner Yaklaşım’

Akciğer kanserinin tedavisinin bireye özel ilerlediğinin altını çizen Dr. Yavuzyılmaz, “Her hasta başka ayrı değerlendirilip, tedavisi düzenlenir. Tedavi kararında; hastalığın yeri, evresi, hastanın yaşı ve öteki sıhhat meselelerinin varlığı üzere birden fazla faktör tesirlidir. Multidisipliner bir çalışma gerektiren bu tedaviler; cerrahi, gayeye yönelik tedaviler, radyoterapi, kemoterapi üzere farklı seçenekleri içermektedir” biçiminde konuştu.

Dr. Yavuzyılmaz son olarak kelamlarına şunları ekledi:

“Akciğer kanserine karşı elimizdeki en büyük silah sigaradan uzak durmak. Tütün ve tütün eserlerinden uzak durarak ve sistemli fizikî aktivite yaparak akciğer kanserine yakalanma riskini çok büyük oranda azaltabileceğimizi hiç aklımızdan çıkarmamalıyız”