Türkiye’nin Suriye’ye yönelik yeni operasyona hazırlanması Rusya’yı tedirgin etti: Esed rejiminin rızası olmalı

Türkiye‘nin Suriye’nin kuzeyine yönelik yeni bir operasyona hazırlanmasına, Moskova’dan yeni bir yorum daha geldi. Muhtemel...

Türkiye’nin Suriye’ye yönelik yeni operasyona hazırlanması Rusya’yı tedirgin etti: Esed rejiminin rızası olmalı

Türkiye‘nin Suriye’nin kuzeyine yönelik yeni bir operasyona hazırlanmasına, Moskova’dan yeni bir yorum daha geldi. Muhtemel harekata ait açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, “Ankara’nın Suriye’de zati problemli olan durumun tehlikeli bir formda kötüleşmesine yol açabilecek hareketlerden kaçınacağını umuyoruz.

“ANKARA’NIN KAYGILARINI ANLIYORUZ”

Birebir vakitte, Suriye’nin hudut bölgelerinden kaynaklanan Türkiye’nin ulusal güvenliğe yönelik tehditlerle kontaklı olarak Ankara’nın tasalarını anlıyoruz” sözlerini kullandı.

“SURİYE’DEKİ YASAL HÜKÜMETİN İSTEĞİ ALINMALI”

Zaharova, “Suriye Arap Cumhuriyeti’nin yasal hükümetinin isteği olmadan atılacak böylesi bir adım, Suriye’nin egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün direkt ihlali manasına gelir ve bu ülkede tansiyonu daha da tırmandırır” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova.

LAVROV: TÜRKİYE BÖLGEDE YAŞANANLARA KAYITSIZ KALAMAZ

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise; Türkiye’nin Suriye’de olup bitenlere kayıtsız kalamayacağını belirterek, “Bu sıkıntıların Suriye’nin bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne hürmet çerçevesinde çözülmesini istiyoruz” tabirlerini kullanmıştı.

BİRİNCİ AMAÇ TEL RIFAT VE MÜNBİÇ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; dün AK Parti Küme Toplantısı’nda yaptığı açıklamada operasyon iletisini yineleyerek, amacın Tel Rıfat ve Münbiç olduğunu söylemişti.