Türkiye’nin operasyonları ABD’yi de korkuttu! Suriye’de PKK/YPG ile devriyelerini azalttılar

Günlük basın toplantısında soruları yanıtlayan Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Türkiye‘nin güvenlik tasalarını anladıklarını lakin...

Türkiye’nin operasyonları ABD’yi de korkuttu! Suriye’de PKK/YPG ile devriyelerini azalttılar

Günlük basın toplantısında soruları yanıtlayan Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Türkiye‘nin güvenlik tasalarını anladıklarını lakin Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye’nin kuzeyine yönelik operasyonlarından tasa duyduklarını söyledi.

“DEAŞ İLE UĞRAŞ DEVAM EDİYOR”

DEAŞ ile uğraş operasyonlarının devam edip etmediğine yönelik soru üzerine Ryder, “DEAŞ ile çaba devam ediyor. Alanda devriyelerimizin sayısını azalttık.” tabirlerini kullandı.

“DEVRİYE SAYILARINI AZALTTIK”

Ryder, terör örgütü PKK/YPG’nin Türkiye‘nin operasyonları üzerine devriyelerini azalttığını, ABD’nin de buna paralel olarak devriye sayılarını düşürdüğünü belirtti. Ayrıyeten Ryder, Suriye’deki ABD askerlerinin bölgeden çekilmediğini kaydetti.

“TÜRKİYE’NİN MÜMKÜN KARA HAREKATINDAN TASA DUYUYORUZ”

Türkiye‘nin Suriye’de mümkün kara harekatından endişelendiklerini belirten Ryder, Türkiye ile yakın temas halinde olduklarını söyledi. Ryder, “Bakan Austin yakında mevkidaşı (Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar) ile konuşacak.” dedi.

Kaynak: AA / Şimdiki