TÜRKİYE'DE EVLİLİKLER

TÜRKİYE'DE EVLİLİKLER

Türkiye’de Evlilik

Yurtdışında yaşamadığım için orası hakkında bir şey söylemem doğru olmaz ama bir sosyoloji öğrencisi olarak Türkiye’de aile ilişkileri hakkında bir şeyler söyleyebilirim.

Ataerkil bir aile yapısından geliyoruz biz ne deriz den çok kocam ne derciyiz. Çocuklarımızı bile ona göre yetiştiriyoruz oğlumuz olunca onu arabalarla büyütüyoruz. Tamir aletlerini eline verip hadi babanla şurayı düzeltin diyoruz. Kız çocuklarımıza birer oyuncak bebek ve küçük mutfak eşyaları verip evcilik oynatıyoruz. Daha küçükken başlıyoruz ‘Kızım senin işin kocana ve çocuklarına evine bakmak, oğlum senin görevin evi geçindirmek.’ Diye. Günümüzde azalsa da hala daha bu yetiştirilme tarzını sürdüren aileler var sonra birine bağımlı çiftler oluyor erkek tek başına yemek, temizlik yapamıyor; kadın kendi başına bozulan bir kumandayı ya da başka bir şeyi tamir edemiyor çünkü öğretilmedi ki. Hangi kız çocuğuna araba anahtarı verilip al çocuğum kullan denildi, ya da hangi erkek çocuğuna temizlik yapılacak sende evi süpür denildi? Ben cevap vereyim hiçbir kız veya erkek çocuğuna böyle bir teklifle gidilmedi.

Bundan dolayı da herkes mutlaka yapılması gereken yapılmazsa kadın nasıl evinde bozulan eşyayı tamir ettirecek ya da arabayı sanayiye on bin bakımına götürecek. Y a da erkek nasıl yemek yapıp temiz kıyafetlerle sokağa çıkacak en önemlisi de. Büyükler nasıl gözü açık gitmeden bu dünyadan göçüp gidecek.

Evlilik denen şey bence o kadar basit değil, karşındakiyle bir kere ortak bir alanınız olacak beraber sohbet edip okuduğunuz ya da izlediğiniz şeyleri konuşabileceğiniz beraber güleceğiz konular olmalı en önemlisi de aşık olmalısınız. Birbirinizin gelişimi konusunda birlikte yürümelisiniz. Evlilik bir takım oyunu iki kişi ve diğer herkese karşı olunan bir takım oyunu. Bunun içinde iki tarafında kök ailelerinden birinin olmadığı bir oyun ve en önemlisi aşık olduğunuz için o takım arkadaşınızı seçip oynadığınız bir oyun.

Son olarak Önder Şener’in dediği gibi “ Avrupa’da evlilikler tango gibidir, Türkiye’de ise halay gibidir, aileler arasında yapılır sülaleler karışır.”