TÜRKİYE'DE DEPREM

TÜRKİYE'DE DEPREM

TÜRKİYE’DE DEPREM

Bu yazının geç yazıldığının farkındayım ama bundan önce alınması gereken önlemleri alma konusunda çok geç kalındığını hatırlatmak isterim.

Hepimiz defalarca deprem tatbikatına katılmışızdır. Bugün görünen o ki sadece deprem tatbikatı yaparak hayatta kalamıyoruz gerekli önlemleri de beraberinde almalıyız.

Coğrafya dersinde yeryüzünün oluşumu konusu geldiğinde Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyanın geç oluşması sebebi ile yer altının kendine bir düzen kurmak için hareket etmesi  ve bunu sonucunda depremlerin meydana geldiğini biliyoruz. Biliyoruz biliyoruz da neden önlem almıyoruz?

Cevap aslında basit ama sonucunda meydana gelen yıkımlar – burada bahsettiğim binalar değil- o kadar basit değil. Az üretip çok kâr elde etmek isteyen ve hiçbir şekilde bina yapımıyla ilgisi olmayan anlamayan önüne gelenin mütaahit olduğu yerde çok da şaşırmamalıyız. İşini doğru yapan kimseye lafım yok hakkını yemeye hiç gerek de yok benim lafım işini sırf kendi çıkarları uğruna kullananlarda. Bu mütaahitlere ek olarak bir de bunlara doğru düzgün denetim yapmadan onay verenlerde.

Deprem konusu açıldığında verdiğim cevap asılında net Japonya’da deprem ülkesi onlarda neden deprem olduğunda bu kadar acı tablolar oluşmuyor? O zamanda verilen cevap Burası Türkiye oluyor. Şu konuda bir anlaşalım kimse kimseden üstün değil ve olamaz evet hepimizin farklı yetenekleri ilgi alanları var ama bu Japonların aldığı önlemlerden dolayı can ve mal kaybı yaşamayıp bizim binlerce canımızı kaybetmemize sebep değil. Yani Japonlar bizden üstün değil onlar yaparsa bizde yaparız ki şu an da hatırlamadığım ama depremde can ve mal kaybı yaşamayan hem de Türkiye’de ilçeler var demek ki Türklerde yapabiliyormuş buradan o belediye yetkilerini tebrik etmek istiyorum.

Depremin üzerinden aylar geçmesine rağmen hala bölgede durumun toparlanamaması da bundan sonra bize ders olmasını diliyorum.