Türkiye’de birinci sefer düzenlenen Microsoft Erişilebilirlik Doruğu büyük ilgi gördü

Microsoft Erişilebilirlik Doruğu, Microsoft Türkiye ile AmCham iş birliğinde 8 Aralık Perşembe günü Microsoft Türkiye...

Türkiye’de birinci sefer düzenlenen Microsoft Erişilebilirlik Doruğu büyük ilgi gördü

Microsoft Erişilebilirlik Doruğu, Microsoft Türkiye ile AmCham iş birliğinde 8 Aralık Perşembe günü Microsoft Türkiye ofisinde gerçekleştirildi. Daha fazla engelli bireyin çalışma hayatına dahil edilmesine katkı sağlanması gayesiyle düzenlenen aktiflikte uzman iş başkanları seanslar ve demo sunumlarıyla yer aldı. 

 

Microsoft Türkiye’nin AmCham (Amerikan Şirketler Derneği) ile iş birliği içinde organize ettiği Microsoft Erişilebilirlik Tepesi, İK ve erişilebilirlik yöneticilerinin yanı sıra basın mensuplarının da iştirakiyle 8 Aralık Perşembe günü Microsoft Türkiye ofisinde gerçekleştirildi. Microsoft Türkiye Kurumsal Tahlil Satış ve Microsoft Teknoloji Merkezi Genel Müdür Yardımcısı Elif Acar Özgüner’in açılış konuşmasıyla başlayan aktiflik aracılığıyla  dijital dönüşümün erişilebilirlik alanında yarattığı olumlu tesirlerin paylaşıldığı ve engellilerin karşılaştıkları meseleleri ve tahlil tekliflerini lisana getirebildiği bir platform yaratılmış oldu. Birebir zamanda DOW şirketinden AmCham Engellilik Alt Kümesi eş liderleri Gizem Çakır Arslan ve Gökhan Göknil bu alanda yaptıkları çalışmalardan bahsettiler.

 

Günün ilerleyen kısmında AmCham Türkiye İdare Şurası üyesi ve D&I komitesi başkanı Ayşegül Aydın AmCham olarak çeşitlilik ve kapsayıcılık yaklaşımlarından bahsetti.. Konusunda uzman iş önderlerinin seanslar ve demo sunumlarıyla yer aldığı zirvede AmCham Türkiye Engellilik Kümesi üyelerinin düzgün örnek paylaşımlarına ve dijital iş yerlerinde kullanılan kapsayıcı Microsoft teknolojilerine yer verildi. Microsoft Erişilebilirlik Zirvesi’nde Microsoft’un görme engellilerin hayatını kolaylaştırmak hedefiyle geliştirdiği yapay zeka uygulaması Seeing AI ve yeniden görme engellilerin kullanımı için geliştirilen dünyanın en akıllı bastonu WeWalk da iştirakçilere tanıtıldı.

 

AmCham Türkiye Engellilik Kümesi üyelerinin yeterli örnek paylaşımları panelinde BTS Partners’dan Beğenilen Kuşçuoğlu’nun moderatörlüğünde; P&G, PepsiCo, Netflix, Esin Avukatlık, AMGEN, KPMG ve Medtronic erişilebilirlik projelerini anlattılar. Fark yaratan engelli derneklerinin stantlarının da yer aldığı Microsoft Erişilebilirlik Zirvesi kapsamında gerçekleşen “Sağlamcı Normları Sorgulamak” başlıklı panelde ise engellilik alanında çalışan aktivistler ve akademisyenler, son yıllarda gündemdeki tartısını artıran sağlamcılık, hak temellilik, erişilebilirlik ve kozmik tasarım üzere kavramları ve dönüşümün dinamiklerini tartıştılar.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı