Türkiye, tek tip şarj aleti fikrini değerlendirecek

Avrupa Birliği (AB), 10 yıldır üzerinde çalıştığı ‘telefonlarda tek tip şarj girişi kullanalım’ önerisi için...

Türkiye, tek tip şarj aleti fikrini değerlendirecek

Avrupa Birliği (AB), 10 yıldır üzerinde çalıştığı ‘telefonlarda tek tip şarj girişi kullanalım’ önerisi için şu sıralar daha fazla çalışma yürütüyor.

Avrupa Komitesi Kurumlararası Bağlar yetkilisi Maros Sefcovic, tüm taşınabilir aygıtlarda kullanılacak kozmik bir şarj aletinin, elektronik atığı azaltmada tesirli olacağını ve müşterilerin teknoloji kullanımlarını daha elverişli bir duruma getireceğini söylemişti.

Avrupa Komitesi, bu modüllerin her yıl AB genelinde yaklaşık 12 bin ton atığa neden olduğuna dikkat çekiyor.

Taslağın onaylanması halinde, şarj aygıtlarının dizaynlarında tek bir standart olacak ve tüm üreticiler bu standardı kullanmak zorunda kalacak.

TÜRKİYE’DE DE BEDELLENDİRİLİYOR

Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu (BTK) 2022 Yılı Kurum Dışı İş Planı Raporu’nda, her türlü aygıt ve sistemlerin piyasa nezareti, ilgili düzenlemelere uygun olarak üretilip hizmete sunulduğunun nezareti ve kontrolünün yapılması stratejik plan maksadı doğrultusunda, Ortak Şarj Aygıtı Düzenleme Çalışması yer aldı.

Rapora nazaran BTK, Avrupa Birliği komitesi tarafından Telsiz Ekipmanları Yönetmeliği’nde yapılması planlanan güncellemenin Türkiye’de de USB-C (çift taraflı şarj aleti) teknolojisinin tüm akıllı telefonlar üzere teknolojik aletler için standart temas noktası haline getirilmesi fikrini kıymetlendirecek.

Ayrıyeten, akıllı telefonların yanı sıra tabletler, kameralar, kulaklıklar, taşınabilir hoparlörler ve görüntü oyun konsolları için şarj aygıtlarının elektronik aygıtlardan farklı satılmasına yönelik düzenleme yapılması üzere Türkiye’de de misal bir düzenlemenin yapılması gündeme gelecek.


APPLE, TEK TİP ŞARJ AYGITINA KARŞI

Aslına bakacak olursak, tek tip şarj aleti kullanmak android akıllı telefon üreticilerini pek de etkilemiyor. Zira şu anda piyasaya çıkan birçok telefon USB Type-C temasını kullanıyor. Fakat Apple, piyasaya sürdüğü iPhone modellerinde Lightning ismini verdiği bir şarj girişi tercih ediyor.

Apple, bu düzenlemenin yeniliği teşvik etmek yerine donduracağını, milyonlarca Avrupalının aygıtını geçersiz kılacağını ve gibisi görülmemiş bir elektronik atık hacmi yaratacağını öne sürerek değişikliği engellemeye çalışıyor.