Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Yardımcı: Geçen yıla oranla kurbanlık fiyatlarına yüzde 25-30 oranında zam geldi

Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Eserleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Lideri Osman Yardımcı, Türkiye’nin...

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Yardımcı: Geçen yıla oranla kurbanlık fiyatlarına yüzde 25-30 oranında zam geldi

Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Eserleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Lideri Osman Yardımcı, Türkiye’nin kurbanlık meşakkati yaşamayacağının altını çizerek, küçükbaş hayvanın 62, büyükbaşın ise 65 TL’den kilogram fiyatının belirlendiğini kaydetti. Yardımcı, geçen yıla oranla kurbanlık fiyatlarına yüzde 25-30 oranında artırım geldiğini bildirdi.

“KÜÇÜKBAŞ 62, BÜYÜKBAŞ 65 TL OLARAK BELİRLENDİ”

Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Eserleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Lideri Osman Yardımcı, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurbanlık durumu ve fiyatlar hakkında açıklamalarda bulundu. Kurban Bayramı yaklaşırken her vakit ortaya, ‘kurban yok, kurbanımız az’ formunda telaffuzların atıldığını lisana getiren Yardımcı, bu türlü bir durumun ise kelam konusu olmadığının altını çizdi. Bu yıl canlı hayvan kilogram fiyatının küçükbaş 62, büyükbaş 65 TL olarak belirlendiğini kaydeden Osman Yardımcı, “Vatandaşımız gitsin rahat rahat kurbanını alsın. Lakin kurbanı kesmek, hisse etmek, parçalamak farklı bir fiyata tabidir. Doğal ki kesitin, parçalamanın bir fiyatı pazarlık hissesi olur. Bu da üreticimize dayanak olsun” diye konuştu.

Türkiye Kasaplar Federasyonu Lideri Osman Yardımcı.

“DİĞER MAMULLERE YÜZDE 300 ARTIRIM GELİRKEN, ETE YÜZDE 30 GELMİŞ BÜYÜK BİR PARA DEĞİL”

Yardımcı, geçen yıla oranla bu yıl kurbanlıklara yüzde 25-30 oranında bir artırım olduğunu belirterek, “Diğer mamullere yüzde 200-300 artırım gelirken, ete yüzde 30 gelmiş çok büyük bir para değil. Bizim üreticimizde bunu yemle besliyor. Kurbancılık farklı bir bölüm, bunu bilmeleri gerek, kurbanla, besicilik, bölümlük hayvan başka bir bölüm. Kurbancılık 1-1,5 sene beklemek zorunda kalıyor. Onun için ne vatandaşımız üzülsün, ne de esnafımız üzülsün. Tüm esnaflarımız kurbanda vatandaşa hizmet için hazır” diye konuştu.

“KURBANDA MAL VARLIĞIMIZ, ETİMİZ YETERLİ”

Küçükbaşın 250-300 TL’ye kısmının yapıldığını kaydeden Yardımcı, “Bugün pazara giden kişi canlı 50 kilo bile desen 3 bin 200, 3 bin 500 TL’ye küçükbaşını alabilir. Yani o denli büyük bir artırım yok. Yani zannediyorlar ki kurbanı geçen sene aldık 3 bine bu sene alacağız 10 bine yok o denli bir şey. Her sene spekülasyon yapılır, ‘hayvan yok, kurban yok’ bu türlü bir durum yok. Kurbanda mal varlığımız, etimiz, hayvanımız kâfi. O hayvanları kesecek kasabamız da yeterlidir” sözlerini kullandı. Yardımcı, ithal kurbanlık üzere bir durumun kelam konusu olmadığını kelamlarına ekledi.

İhlas Haber Ajansı / İsa Akar – İktisat