Türkiye ile Çin Arasında Yeni Ticari Anlaşma

Türkiye ile Çin arasında yakın bir tarihte Yetkilendirilmiş Yükümlü Karşılıklı Tanıma Anlaşması'nın yapılacağı bekleniyor. Yapılacak bu anlaşma ile birlikte ticari faaliyetler kolaylaşmış olacak.

Türkiye ile Çin Arasında Yeni Ticari Anlaşma
07 Temmuz 2020 - 15:30

Türkiye ile Çin arasındaki ticaretin gelişmesi ve artması açısından yeni gelişmeler yaşanıyor. Önceki dönemlerde Güney Kore ile yapılan anlaşmalarda iki ülke arasında gümrüklerde işbirliği yaparak bürokrasinin azaltıldığı Yetkilendirilmiş Yükümlü Karşılıklı Tanıma Anlaşması'nın aynı şekilde Çin ile de imzalanması bekleniyor.

TİCARİ FAALİYETLER RAHAT OLACAK

Ürün alışverişindeki bürokrasiyi azaltacak anlaşma ile Türkiye Çin arasında ''Yetkilendirilmiş Yükümlü'' seviyesindeki firmaları tanırken Çin'de bu seviyelerdeki Türk firmalarını tanıyacak. Bu firmalar ülkerinde sahip olduğu hakların diğer ülkede de sahip olmuş olacak. Yapılacak bu anlaşma doğrultusunda ticari faliyetlerin kolaylaşacağı söyleniyor. 

Müzakerelerin tamamlandığı söyleniyor ancak herhangi bir açıklama yapılmadı. Çin, önceki dönemlerde 28'si AB üyesi 12 diğer ülkeler olmak üzere toplam 40 farklı ülke ile Karşılıklı Tanıma Anlaşması imzalamıştı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum