Türk Edebiyatı Nereye Gidiyor?

Türk Edebiyatı Nereye Gidiyor?

Türk Edebiyatı Nereye Gidiyor?

Bir okur olarak size gözlemlediğim ve üzüldüğüm konular üzerine değinmek istiyorum. Eğer bu durum devam ederse orta da vasat bir edebiyat olacak bu yüzden bu vasatlığa içim el vermediği için Türk edebiyatı demek istemiyorum.

İnternettin de gündeme gelmesi ile birlikte herkes de bir popüler olma çabası yer alıyor ve bunun için ölümle sonuçlanacak kadar da ileriye gidebiliyor. Bazı kesimlerde sözüm ona kitap yazmaya kalkıyor. (Bu kesimi yazar olarak görmek Ahmet Hamdi Tanpınar ‘ın, Hüseyin Nihal Atsız’ın, Halit Ziya Uşaklıgil’in ve daha sayamadığım nice Türk yazarın kemiklerini sızlatacaktır.) Bu kitapların içeriğin de kadına taciz, tecavüz , mafya tipleri gibi ne kadar kötü olan durum varsa hepsi mevcut bazıları da tasavvuf edebiyatını ve kişisel gelişimi kullanıp yazılar yazıyorlar. Betimleme , anlatım inceliği, okuduğunuzda uzun süre etkisinden çıkmayacağınız cümleler yok, en kötüsü kendinize katacak bir şey yok tabi çok ister ve severseniz birazda merakınız varsa, kötü alışkanlıkların nasıl olduğu ve mafya da işler nasıl yürüyor hepsini öğrenebilirsiniz?

Çok üzülerek dile getirmek istiyorum ki bu kitabı okuyanlar genelde 18 yaşından küçükler. Atatürk’ün “Bütün ümidim gençliktedir.” Diyerek bu ülkeyi emanet ettiği gençlik.

Bu kitapların okuyan gençlerin yanında evliliğini kitapta uyguladığı ve onunla kocasını adeta muma çeviren kadınlar da mevcut. Burada şuna değinmek istiyorum. Duygular kitapta yazdığı gibi olmaz. Herkesin duygu durumu ve eşiği farklıdır. Buna etken olarak hayat tarzımız etkilidir, yaşadıklarımız kendimize dair kattığımız şeyler etkilidir. Her insan aynı olaya farklı tepki verirken nasıl oluyor da kitapta okuyup sözde uyguladıkları şeyler ile eşler birbirine sadık ve güllük gülistanlık hayatlar sürebiliyor. Ve bilimsellikten uzak olduğunu düşünüyorum.

Kişisel gelişim adına bir sürü kitap olduğunu görebilirsiniz. Kendinizi geliştirmek için yapmanız gerek şeyler. O kitaplarda tam anlamıyla yazmaz siz kendinizi geliştirerek fark edersiniz. Belki o kitaplar size anlık tatmin sağlar sadece hepsi bu.

 Bu kitapların okunması size uzun vadede hiçbir fayda sağlayamayacağı gibi daha zararı olacaktır. Vizyon ve misyon sahibi iyi insan olamayacak tam tersi kötü insan olmaya doğru gideceksiniz. Nitelikli kitap fiyatları artacak, yazılımından okuyucuğa ulaşana kadar olan sürede harcanan her şey israf olacak ve Türk edebiyatı giderek kötü hale gelecek.

En kötü olayda bu tarz niteliksiz kitap yazan kesimler okuyucu kitleyi kullanıp niteliksiz kitap olduğunu eleştiren kişilere hakaret etmeye başlıyor ve bu yazarlar okuyucu kitleyi kullanıyor yani. Lütfen çocuğum kitap okuyor nasıl olsa diye takip etmemezlik etmeyin. İçeriğinin ne olduğuna da dikkat edin bunun için sizde kitap okursanız nitelikli kitapları ayırt edebilirsiniz.

Benim gözlemlediğim Türk edebiyatının kötüye gidişine sebep olanlar bunlar bir diğeri de kitap okumayan kesimin olması. Evinizde bulunan bu tarz herhangi edebiyat ve bilimsellik içermeyen kitapları geri dönüşüme atın ve çevrenizi de bu konuda bilinçlendirin.

Bu konu hakkında ki görüşlerinizi yoruma ya da sosyal medya hesabımdan bana atabilirsiniz. Sağlıkla ve edebiyatla kalın...