Türk bilim beşerinin COVID başarısı

İSTANBUL (İGFA) – Dünyada COVID-19 pandemisi sırasında yaklaşık 1262 kök hücre tedavi çalışması yayınlandı. Tedavinin...

Türk bilim beşerinin COVID başarısı

İSTANBUL (İGFA) – Dünyada COVID-19 pandemisi sırasında yaklaşık 1262 kök hücre tedavi çalışması yayınlandı.

Tedavinin muvaffakiyetini bilimsel olarak kıymetlendirmek için yapılan değerli bir meta tahlil çalışmasında, bilim insanları bu 1262 yayından yalnızca 10 merkezin yaptığı klinik COVID-19 çalışmasını meta tahlil kriterlerine uygun buldu.

Prof. Dr. Nesrin Erçelen ve grubu yaptıklarını çalışmayla; 4 Çin, 1 Almanya, 1 Amerika Birleşik Devletleri, 1 Birleşik Arab Emirlikleri (UAE) ve 1 Rusya’dan sonra dünyadaki bu 10 merkezden biri olarak literatürdeki yerini aldı.

MAYO CLİNİC BİLDİRDİ: KÖK HÜCRE TEDAVİSİ COVİD’DE HASTALIK VE VEFATLARI AZALTTI

Prof. Dr. Nesrin Erçelen, literatüre giren çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi:

“Bizim yaptığımız çalışmamız; faydası, çalışma hali, protokolü, motamot meta tahlildeki biçimiyle kabul edildi. Çin, Almanya, UAE, ABD, ve Rusya’dan sonra dünyadaki bu 10 merkezden biri olarak literatürdeki yerini aldı. Bunun ardından 2020-2021 yıllarında tedavi ve takibini yapıp yayınladığımız 210 hastamızın sonuçları diğer bir meta tahlilde değerlendirmeye alındı. Mayo Clinic’in bir meta tahliliydi. Bu tahlilde birebir periyotta dünyada yapılmış bilimsel değerlendirmeye uygun 34 çalışmadaki 736 Covid-19 kaynaklı akut teneffüs badiresi sendromu (ARDS) yaşayan hastada, aldıkları mezenkimal stem cell (medicinal signaling cell) hücre tedavisi sonucunda hastalıkların ve ölümlerin manalı olarak azaldığı gösterildi. Çalışmada sunulan 736 hastanın içinde, 2020-2021 yılında tedaviye aldığımız ve izlediğimiz 210 hasta Erçelen ve kümesine aittir. Yani neredeyse bu devirde, bilimsel kıymetlendirme kriterlerine uygun çalışmalardaki hastaların üçte birini biz tedavi ettik. Her iki meta tahlil sonucu da mezenkimal kök hücre tedavisinin, Covid-19 kaynaklı vefatları ve hastalığın neden olduğu bulguları manalı olarak azalttığını; akciğer işlevlerini desteklediğini ve inançlı yeni bir tedavi formu potansiyeli taşıdığını göstermiştir. Ayrıyeten tedaviler sırasında kulllandığımız öteki vericiden elde eldilmiş kök hücre tedavilerinin, öteki sistemik hastalıklarda da umut verebileceğini göstermiş olduk. Bu yeni versiyon biyolojik ilaçlar şahsa özel ve kök hücrelerle hazırlandı. Literatürdeki bilgilere nazaran kendi geliştirdiğimiz protokollerle tek yahut birkaç seans formunda hastanın durumuna nazaran uygulandı. Birtakım entübe hastaların güzelleşmesinde, kimi hastaların ağır bakımdan çıkmasında, kimi pıthı atan ve felç kalan hastaların güzelleşerek ayağa kalkmasında katkılarımız oldu. Çok gururlu ve memnunuz. Bu bilimsel sonuçlar bize ve münasebetiyle dünyadaki öbür merkezlerdeki tıbbi çalışmalara ışık oldu ve hızlandırdı.”