Turizm Bölgelerinde Fahiş Kiralara Çözüm Bekleniyor

Büyükşehirler başta olmak üzere turizm bölgelerinde sorun haline gelen yüksek kira artışlarına karşı, vatandaşlar çözüm bekliyo

Turizm Bölgelerinde Fahiş Kiralara Çözüm Bekleniyor

Büyükşehirler başta olmak üzere turizm bölgelerinde sorun haline gelen yüksek kira artışlarına karşı, vatandaşlar çözüm bekliyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı, “Fahiş kira sorunu çözeceğiz” açıklamasına rağmen özellikle turizm bölgelerinde görülen yüksek kiralarla ilgili vatandaşlar çözüm bekliyor.

Fahiş kira artışına karşı Çevre, Adalet ve Ticaret Bakanlıkları harekete geçiyor.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın “Yüzde 25 kararı devam edebilir. Konut arzı ile ilgili bir konu var.

Bu yapılamadan sorunun çözülemeyeceğini biz de biliyoruz. Kiracı ve ev sahibi konusunda davranışın düzeltilmesinde tedbirleri alacağız. Konut arzını artırmak zorundasınız. Kiraları mutlaka etkileyecektir bu” açıklamasının ardından ilgili kurumlar çakışma başlattı.

6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan deprem felaketi sonrasında yaşanan yüksek kira artışlarıyla ilgili olarak CİMER, Alo 175, Adalet, Maliye, Ticaret Bakanlığı, tüketici mahkemelerine binlerce şikayet yapıldı. 

Şikayetlerde ev sahiplerinin “ya zam ya da evden çık, tadilat yaptırma Almanya’dan çocuğum gelecek” bahaneleri başta geliyor.

Yüksek Kiralar, İşletmelerin Belini Büktü

Turizm bölgelerinde ise uygulanan yüksek kiralar, başta işletmeler olmak üzere birçok kişinin ayakta kalmasını zorlaştırıyor.

Gereğinden fazla kira artışları, işletmelerin kar marjlarını daraltarak, işletme maliyetlerini artırmasına ve rekabet gücünü önemli ölçüde azaltmasına neden oluyor.

Birçok küçük ve orta ölçekli işletme, bu yüksek kiralar altında ayakta kalmakta zorlanıyor ve hatta bazıları iflas ediyor. Bu durum, yerel ekonomiye ve istihdama olumsuz etkiler yaratıyor.

Emlak ofisleri, yüksek kira oranlarından dolayı turizm bölgelerine memurların gelmek istemediğini bunun yanında yeni evlenen çiftlerin bile ev bulamadığını ifade etti.

Rusya- Ukrayna Savaşı Piyasayı Etkiledi

Rusya- Ukrayna Savaşının kira artışlarını etkilediğini belirten Antalyalı Emlakçılar, geçen yıl şubatta başlayan savaştan kaçarak, daha güvenilir buldukları Türkiye’ye gelerek Antalya başta olmak üzere güney kesimlerine yerleşti.

Geliri yüksek olan yabancılar, gayrimenkul satın alırken bazısı yakınlarının yanına yerleşti.  Gayrimenkul hareketliliği ise özellikle sahil kentlerinde hem kiraları hem de satın alma fiyatlarını arttırdı. Antalya’da deniz kenarındaki bazı lüks dairelerin aylık kirası, 250 bin lirayı aştı. 

Emlakçılar çözüm yolunun her taşınmaza eksperin bakması gerektiğini belirterek, "Örneğin Kepez bölgesinde bulunduğumuz ofisin rayiç bedeli 200 bin lira ama satış bedeli şu an 4 milyon. Burada hem devletimiz hem milletimiz zarar ediyor. Bir an önce Türkiye'deki tüm taşınmazlara eksper yapılması lazım. Belediyelerdeki gerçek bedelleri yazılması lazım.

Tapulardaki harçların yüzde 4'ten yüzde 1'e düşürülmesi lazım. Bunun bir an önce yapılıp, belediyelerdeki rayiç bedeller üzerinden satılıp, enflasyona göre düzenleme getirilmesi lazım. İlan sitelerine köle olmamamız lazım. İnsanlar, ilan sitelerine bakarak fiyatları artırıyor. Bunun önüne geçilmesi lazım" şeklinde ifade ettiler.

Antalya Ticaret Odası ise, kira sorununa acil sorun bulunması gerektiğini belirterek hem işletmelerin ayakta kalması için hem de yerli halkın daha rahat ev bulabilmeleri için tüm kurumların çalışma yürütmesi gerektiğini dile getirdi.