Tüketilen ballara dikkat, kimyasal madde içerebilir

Tüketilen ballara dikkat, kimyasal husus içerebilir Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Ana Bilim Kısmı Öğretim...

Tüketilen ballara dikkat, kimyasal madde içerebilir

Tüketilen ballara dikkat, kimyasal husus içerebilir

Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kılıç: “Eğer balda hiç kontrol yoksa, analiz yapılmamışsa o ballar kimyasallar içeriyorsa önemli tehdittir”

DİYARBAKIR Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kılıç, yanlış zirai ilaçlamalardan dolayı arı vefatları ve arıların polenlerden ürettiği ballardaki kimyasal hususa dikkat çekerek ikaz da bulundu.

Dünyada kovan sayısında önemli bir sıralamada olan ve bal üretiminde de tıpkı biçimde hatırı sayılır bir sıralamada yer alan Türkiye, arı vefatlarında son yıllarda gözle görülür bir artış yaşanmaya başlandı. Arı ölümlerinin başında bilinçsiz zirai ilaçlama gelirken, arıları ürettiği balda kimyasallar hususların olması önemli bir tehlike arz ettiği değerlendirildi. Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kılıç, şayet balda hiç kontrol yoksa, analiz yapılmamışsa o ballar kimyasallar içeriyorsa önemli tehdit oluşturabileceğine dikkat çekerek ihtarda bulundu.

Prof. Dr. Ahmet Kılıç, tabiatta ilaçlarla kimyasallar pek çok canlı kümesini etkilediği üzere arıları da etkilediğini söyledi. Arıların bütün çiçekleri dolaştığını hatırlatan Dr. Kılıç, “Bunlar üzerindeki ilaç kalıntıları öncelikle arıların yok olması demektir. Biz toplu arı vefatlarını duyuyoruz ve bunlardan en çok etkilenen arılar. Arılar şayet tabiattaki bu polenleri toplarken tıpkı vakitte bu kimyasalları da topluyorlarsa kesinlikle balın bünyesine de katılacaktır. Balı tüketen insanlarda bu ilaç kalıntılarından, kimyasallardan etkilenecektir” dedi.

“Tarımda ilaçları çok şuurlu kullanmamız lazım”

Prof. Dr. Ahmet Kılıç, “Dolayısıyla hem arılar için büyük bir tehdit ve yok oluş, tıpkı vakitte beşerler için de bal içeriğinde mevcut olan kimyasallar önemli hastalılara, meselelere yol açabilir. Bunun önüne geçmenin yolu biz tarımda ilaçları çok şuurlu kullanmamız lazım. Gereğinden fazla ilaç tüketimi yanlışsız bir yaklaşım değil. Tarım ilaçlarının denetimli ve bunun içinde şuurlu çiftçiye muhtaçlığımız var. Şayet balda hiç kontrol yoksa, analiz yapılmamışsa o ballar kimyasallar içeriyorsa önemli tehdittir” tabirlerinde bulundu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Rıdvan Kılıç – Sıhhat