Toyota, çip krizi nedeniyle Adapazarı’ndaki fabrikasında üretimi durdurdu

Sakarya’nın Adapazarı ilçesindeki Toyota fabrikasında üretime orta verildi. Bayram tatilinin de sürece eklenmesi ile 4-18...

Toyota, çip krizi nedeniyle Adapazarı’ndaki fabrikasında üretimi durdurdu

Sakarya’nın Adapazarı ilçesindeki Toyota fabrikasında üretime orta verildi. Bayram tatilinin de sürece eklenmesi ile 4-18 Temmuz tarihleri ortasında fabrikada üretime orta verilecek. Toyota’nın üretime orta verme sebebi ise tedarik zinciri ve yarı iletken (çip) zorlukları nedeniyle yaşanan külfetler oldu.

TOYOTA’DAN AÇIKLAMA GELDİ

Konuyla ilgili açıklama yapan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş, yetkilileri orta verme kararlarıyla ilgili şu bilgileri paylaştılar; “Sektör genelindeki tedarik zinciri ve yarı iletken zorlukları nedeniyle Toyota olarak Avrupa’daki fabrikalarda üretim ayarlamaları yapılması gerekiyor. Bu nedenle bayram tatili ile bu süreç birleştirildi. Üretim üzerindeki etkiyi en aza indirmek için itinayla çalışıyor ve araçları müşterilerimize mümkün olan en kısa müddette ulaştırmak için ağır gayret gösteriyoruz”

SAKARYA’DAKİ TOYOTA FABRİKASI

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş., Toyota’nın Avrupa’daki üretim tesislerinden biridir. Corolla ve Toyota C-HR modelini üreten Toyota Türkiye, Sakarya İli Arifiye İlçesinde kurulmuştur. Üretimin büyük bir kısmı, dünyada 150’yi aşkın ülkeye ihraç edilmektedir. Toyota Türkiye paylarının %90’ı Toyota Motor Europe NV/SA (TME) şirketine, %10’u ise Mitsui & Co., Ltd. şirketine aittir. Toplamda 2,12 Milyar Euro’luk bir yatırıma sahip olan Toyota Türkiye, 5.000’in üzerinde kişiyi istihdam etmektedir. Toyota Türkiye bugün, yıllık 280,000 adetlik üretim kapasitesiyle Toyota’nın Avrupa’daki en yüksek hacimli fabrikasıdır. Şirket tıpkı vakitte, Türkiye’nin 2. büyük ihracatçısı ve en büyük üretim firmalarından biridir.