TFF ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nden iş birliği

Spor Toto Muhteşem Lig maçlarında oluşan kritik durumların kamuoyu nezdindeki algısının tahlil edilmesi hedefiyle hayata...

TFF ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nden iş birliği

Spor Toto Muhteşem Lig maçlarında oluşan kritik durumların kamuoyu nezdindeki algısının tahlil edilmesi hedefiyle hayata geçirilen “Tarafsız Bakış” projesi kapsamında Türkiye Futbol Federasyonu, Yıldız Teknik Üniversitesi ile iş birliği protokolü yaptı.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Hasan Doğan Ulusal Gruplar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde düzenlenen imza merasimine TFF Lideri Mehmet Büyükekşi, TFF Lider Vekili Yalçın Orhan, İdare ve İcra Şurası Üyesi Müslüm Özmen ve İdare Konseyi Üyesi İdil Karademirlidağ Suher ile Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, üniversite yetkilileri ve öğrenciler katıldı.

Proje kapsamında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde tahsil gören 100 öğrenciye, MHK Lider Vekili Murat Ilgaz tarafından Riva’da iki gün boyunca “Temel hakemlik ve durum eğitimi” ve “Tarafsız Bakış Eğitimi” verildi.

Eğitim alan 100 öğrenci Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri her hafta MHK tarafından kendilerine gönderilen kritik konumları belli kriterler çerçevesinde kıymetlendirecek ve kıymetlendirme formlarını Yıldız Teknik Üniversitesi aracılığıyla Türkiye Futbol Federasyonu‘na iletecekler. Faklı yaş kümelerinden, çeşitli kulüp taraftarları olan üniversite öğrencilerinin aldıkları eğitim ile kıymetlendirdikleri konumların raporları ile kritik konumların kamuoyu nezdindeki algısının tahlil edilmesi amaçlanıyor.

Mehmet Büyükekşi: “Toplumun futbolu kurallarını bilerek izlemesini de bilhassa önemsiyoruz”

Protokol merasiminde konuşan TFF Lideri Mehmet Büyükekşi kendisinin de 1983 yılı Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olduğunu belirterek, “Bu nedenle bu değerli projeyi Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirmek beni daha da keyifli etti. İnşallah sizlerde mezun olunca en hoş yerlerde vazife yaparsınız. Mezuniyet sonraki hayatınızda da şimdiden muvaffakiyetler diliyorum.” dedi.

Bu projenin David Elleray’in tavsiye raporunda yer aldığını kaydeden Büyükekşi, “Projenin gibisi, Belçika futbol federasyonu tarafından itibarlı bir üniversite işbirliği ile halihazırda uygulanıyor. Bu uygulamanın bizim için de kıymetli bir katkı sağlayacağına kuşkumuz yok. Yıldız Teknik Üniversitemizin Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz nezdinde bu pahalı projeyi geliştiren başta Rektörümüze, Üniversitemizin akademisyenlerine, öğrencilerine, Türkiye Futbol Federasyonu İdare Heyeti Üyelerimize, profesyonellerimize ve Merkez Hakem Heyetimize teşekkür ederim. Şeffaflık, adalet, inanç, eşitlik prensiplerimiz çerçevesinde projeler üretmeye ve geliştirmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda hakemlerimizin daima gelişimine çok ehemmiyet veriyoruz. Nizamlı eğitimlerimiz, uygunlaştırma ve geliştirme programlarımız devam ediyor. Toplumun futbolu kurallarını bilerek izlemesini de bilhassa önemsiyoruz” sözlerini kullandı.

“Sürecimiz bilimsel ve analitik olarak işleyecek”

Kalabalıkların bilgeliği bağlamında futbolun kurallarını bilerek izleyen taraftarların oyunun seyir zevkini artıracağına inandığını vurgulayan TFF Lideri Mehmet Büyükekşi, “Süper Lig’de bulunan farklı kulüp taraftarlarından, hazırlık, 1, 2, 3 ve 4. sınıf öğrencilerinden oluşan kız ve erkek öğrencilerimiz 2 gün boyunca Merkez Hakem Heyetimizin hakem hocaları tarafından “Tarafsız Bakış” eğitimlerini tamamladılar ve sertifikalarını alacaklar. Bundan sonra öğrencilerimiz her hafta Merkez Hakem Konseyimizin Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Bilgi Süreç Departmanı’na ileteceği konumları kıymetlendirecek. 4. datalar Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından işlenecek ve bize ulaştırılacak. Böylelikle “Kritik Konumlarda Kamuoyu Nezdindeki Algının Analizi” sürecimiz bilimsel ve analitik olarak işleyecek. Dünyanın en sevilen oyununu, kurallarını bilerek izlemek, hakemlerimizi değerlendirirken daha tarafsız davranabilmek, futbolun hoş taraflarına odaklanabilmek için bugün kıymetli bir adım atıyoruz. Huzurunuzda pahalı iş ortaklarımıza teşekkürlerimi ve hürmetlerimi sunuyorum” biçiminde konuştu.

Yılmaz: “Futbol çok daha fair-play’e yatkın hale gelecek”

Protokol merasiminde konuşan Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz ise; ‘Tarafsız Bakış’ projesiyle Türkiye Futbol Federasyonu ile Yıldız Teknik Üniversitesi değerli bir işbirliğine imza attığını tabir ederek, “Bugün çok heyecanlıyım. Dünyanın futbolda başkan ülkelerinde yer alan vizyonun bugün liderin nezlinde Türkiye Futbol Federasyonu’nda olduğunu görüyorum. Lider çok hoş bir söz kullandı, ‘Kalabalıkların Bilgeliği’ dedi. Ortak aklı, kalabalıkların bilgelini, muhtaçlığımız olanı futbola yansıtıyorsunuz. Daha da değerlisi üniversite ile üniversite gençliği ile futbolu buluşturuyorsunuz. Buna çok gereksinimimiz vardı. Bu projeyle gençlerin sahip çıktığı futbol oyunu çok daha fair-play’e yatkın hale gelecek. Bir kültür oluşturuyorsunuz. Size teşekkür etmek istiyorum. Peter Drucker’ın bir kelamı var, ‘Kültür stratejiyi kahvaltı niyetine yer” diyor. Şayet kültürü oluşturamazsanız ne kadar stratejik planlar yaparsanız yapın, ne kadar güçlü takım kurarsanız kurun başarılı olma talihiniz yoktur. Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan liderimize bu vizyonu için de teşekkür etmek istiyorum” dedi.

“Bu proje bizi çok heyecanlandırıyor”

“Hem toplumsal sorumluluk hem de ARGE içeren bir proje”

Futbolun gençlikle var olacağını belirten Prof. Dr. Tamer Yılmaz kelamlarını şöyle konuştu:

“Tekrar altını çizmek istiyorum fair-play kuralları sizlerle gelecek. Siz yalnızca kendilerinin verdiği kararlarla ilgili yorum yapan bir kitle değilsiniz. Bugün Türkiye Futbol Federasyonu’nun öncülüğünde bir model oluşturuyorsunuz. Bu modelin güzel oturması için size çok daha fazla vazife düşüyor. Dalga dalga bunu yaymanız lazım. Evvel 40 bin Yıldız teknik Üniversitesi öğrencisine bu sinerjiyi anlatarak başlayıp, sonra etrafınıza ve daha sonra tüm yurda bunu yaymanızı bekliyoruz. Üniversitelerin 3 tane temel misyonu var. Birincisi ARGE yapmak, ikincisi eğitim öğretim ve üçüncüsü toplumsal sorumluluk. Bu proje bir toplumsal sorumluluk projesi olmakla birlikte içerisinde ARGE’yi de barındırıyor. İdil hocamızla çalıştığımız bir proje var onu da en kısa vakitte Türk futboluna kazandırmak istiyoruz. Yıldız Teknik Üniversitesi bu hususta da epey aktif ve uzman, Spor mühendisliği dediğimiz biz çalışmamız var. Bunu futbol önceliğinde tüm sporlara yaymamız gerekiyor. Bu bağlamda Türkiye Futbol Federasyonu’nun buyruğunda olduğumuzu belirtmek isterim.”

Konuşmaların akabinde TFF Lideri Mehmet Büyükekşi ile Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz “Tarafsız Bakış” projesinin protokolünü imzaladı.

İmza merasiminin akabinde ise projede yer alarak eğitimlerini tamamlayan Yıldız Teknik Üniversiteli 100 öğrenci kendilerine armağan edilen Ulusal Ekip formalarıyla birlikte ‘Tarafsız Bakış Eğitimi’ sertifikalarını aldı. Merasimin sonunda Türkiye Futbol Federasyonu Lideri Mehmet Büyükekşi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz öğrencilerle birlikte toplu fotoğraf çektirdi.

Proje nasıl ilerleyecek?

Her hafta Merkez Hakem Heyeti’nin Yıldız Teknik Üniversitesi’ne göndereceği konumları kıymetlendirecek öğrenciler, kıymetlendirme formlarında karar sütununda faul yok/ özgür vuruş/en direk hür vuruş/penaltı, disiplin sütununda kart yok/sarı kart/kırmızı kart; VAR sütununda ise VAR müdahalesi gerekli / VAR müdahalesi gereksiz seçeneklerini işaretleyip formlarını dolduracaklar. Datalar Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından işlenecek ve TFF’ye ulaştırılacak. Böylelikle “Kritik Durumlarda Kamuoyu Nezdindeki Algının Analizi” süreci işleyecek. – İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Spor