TFF Lideri Mehmet Büyükekşi, AA Spor Masası’na konuk oldu (1) Açıklaması

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Lideri Mehmet Büyükekşi, dünyanın hiçbir yerinde maç öncesinde ve sonrasında hakemlerle...

TFF Lideri Mehmet Büyükekşi, AA Spor Masası’na konuk oldu (1) Açıklaması

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Lideri Mehmet Büyükekşi, dünyanın hiçbir yerinde maç öncesinde ve sonrasında hakemlerle ilgili açıklama yapılmadığını, oyunun kalitesini hakemler üzerinden okumamak gerektiğini söyledi.

Büyükekşi, Riva’daki TFF Hasan Doğan Ulusal Gruplar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde Anadolu Ajansı Spor Masası’nın konuğu oldu.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Stant Salonu’nda, Cumhuriyet’in 100. yılı aktiflikleri kapsamında dün açılan “Şut ve Gol: Türk Futbol Tarihi Sergisi”nin, futbolun tüm paydaşlarını bir ortaya getirdiğini belirten Büyükekşi, “100. yıla yakışan bir açılış olsun istedik. Nitekim de o denli oldu. Gelecek yıl cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı. Bu tıpkı vakitte Türk futbolu için de milat. Türkiye Futbol Federasyonunun da 2023’te 100. yılı. İkisinin birebir yıla denk gelmesi de ayrıyeten bir kıymet arz ediyor. Dün futbolun bütün paydaşları bir ortadaydı. Aslında Sayın Cumhurbaşkan’ımız da işin tam ortasında, kendisi de senelerce profesyonel futbol oynamış. Bizden çok daha yeterli geçmişi biliyor. Stantta Türk Ulusal Ekibi’nin muvaffakiyetlerini sergileyen kupalar var. Türk futbol tarihinde başarılı ekiplerimizin kupaları, Atatürk’ün ziyaretinde imzaladığı defterler, hatta 1850’lere dayanan evraklar, formalar sergileniyor.” diye konuştu.

Futbolun dostluk ve kardeşlik olduğuna dikkati çeken Büyükekşi, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bunun birinci adımı olarak da birtakım çalışmaları idare heyetimizi oluştururken yaptık. Bütün heyetlerimize en az bir tane bayan üye aldık. Futbol bir temaşa oyunu, savaş değil. 45 saniyelik kamu spotu çekildi televizyonlar için. Pazartesi günü Londra’daydım, Premier Lig Üst Yöneticisiyle bir ortaya geldik. ‘Maçtan evvel ve sonra kulüp liderleri hakem hakkında konuşur mu’ diye sorduk. ‘Böyle bir şey bizim lügatimizde yazmaz, mutlaka olmaz’ dediler. Teknik yönetici konuşursa büyük cezalar var aslında. Bu türlü bir şey artık dünyanın hiçbir yerinde yok. Kadronun oyununu, taktiğini konuşmamız lazım. Oyunun kalitesini hakem üzerinden okumamamız lazım. Birtakım futbolcular 10 durumdan birinde gol atabiliyor. Bu, futbolcunun makus olduğu manasına gelmiyor. Hakemler için de birebiri geçerli. Bu kültürümüzü değiştirmemiz gerekiyor. İnşallah bunu da başaracağız.”

“Bütün kulüplere, liderlere burası açık, ancak onların şikayet etmesi için değil”

Büyükekşi, kulüp liderlerinin federasyona yaptığı ziyaretlerle ilgili soruya, “Biz bu türlü bir şeyi istek etmiyoruz. Bizim vazifeye gelirken ehemmiyet verdiğimiz dört ana husus inanç, adalet, eşitlik ve şeffaflıktı. Her şeyin diyalogla çözüleceğine inanıyoruz. Bilhassa basınımız için geçerli bir durum var, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyorlar. Birtakım yazılar yazıyorlar. Gerçeği bilseler o denli yazmayacaklar, konuşmayacaklar. Her şeyimiz şeffaf. Bütün kulüplere, liderlere burası açık, lakin onların şikayet etmesi için değil hoşlukları, dostlukları, gelecek planlamaları paylaşmak bizim en büyük dileğimiz.” karşılığını verdi.

“Hatayı öbür yerde aramak lazım”

Hakem atamalarıyla ilgili tenkitlere karşılık Premier Lig örneğini veren Büyükekşi, şöyle konuştu:

İngiltere’de kendisine gösterilen grafikle ilgili ayrıntılar aktaran Büyükekşi, “Sahada misyon yapan hakemlerin her 15 dakikalık performanslarını ölçmüşler, son 15 dakikada verdiği kararlar bundan etkileniyor, olumsuz olabiliyor. Hakemlerimizin koşu performansına nazaran puan veriyoruz. Şayet bir hakem iki ekibin futbolcularının koşu ortalamasıyla birebir kilometreyi koşarsa ona artı puan veriyoruz. Altında koşarsa eksi puan veriyoruz. Bunu VAR hakemine yapamayız. Bizim gayemiz ihtisaslaşmayı sağlamak. Vakit zaman sorunlar olabiliyor. VAR protokolünü uyguluyoruz. Geçmişle farklılıklar varsa bunu âlâ anlatmamız gerekiyor. Teknik yöneticilerimizin, liderlerimizin, futbolcuların kuralları âlâ bilmesi gerekiyor. Bu sorunları ortadan kaldırmak için VAR odasında basın mensuplarını ağırladık. Geçen hafta da kulüp liderlerimize, teknik yöneticilerimize VAR odasında demo yaptırdık, canlı maç yönetmesini istedik. Bu bir seferlik bir şey değildi, her isteyen randevu alarak gelip VAR odasında çalışmaları görebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

(Sürecek)

Kaynak: AA / Spor