Temmuz ayını işaret eden Bakan Bilgin’den milyonları heyecanlandıran sözler: Çalışanlarımızı enflasyondan koruyacağız

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, TRT Haber’e konuk olarak, gündeme ait değerlendirmelerde bulundu....

Temmuz ayını işaret eden Bakan Bilgin’den milyonları heyecanlandıran sözler: Çalışanlarımızı enflasyondan koruyacağız

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, TRT Haber’e konuk olarak, gündeme ait değerlendirmelerde bulundu. Bakan Alım, ayrıntılarını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 3600 ek gösterge düzenlenmesine ait konuştu.

“ASGARİ FİYATTA İHTİLAL NİTELİĞİNDE ARTIŞ”

Bakan Alım şu sözleri kullandı: “Türkiye’nin çalışanlarını işçilerini ilgilendiren her mevzu bizim ilgi alanımıza giriyor. Bunlardan biride ek göstergeydi. Sayın Cumhurbaşkanımız bugün açıkladı. Daha öncede bildiğiniz üzere minimum fiyatta ihtilal niteliğinde bir artış yapmıştık.

“CUMHURBAŞKANI İSTEDİ BİZ DE YAPTIK”

Cumhurbaşkanımız bizden kapsamlı bir düzenleme istedi biz de bunu yaptık. 5 milyon 300 bin emekliyi kapsayan bir çalışma yaptık. Münasebetiyle sendikaların ve kimsenin beklemediği bir düzenleme yaptık.

“KAMU ÇALIŞANLARI BU GECE FARKLI UYUYACAK”

İnanıyorum ki Türkiye’nin kamu çalışanları bu gece farklı uyuyacak. Diyecek ki devletim beni düşünüyor. Bugün kamuda çalışan sıfır ek göstergesi olan çalışanlarımızda 600 ek puan aldılar. Maaşlarda 1300 lira ile 1400 lira ortasında bir değişim oldu.

“TEMMUZ VE ARALIKTA DA DÜZENLEME OLACAK”

Temmuz ayında kapsamlı bir uygunlaştırma yapacağımızı söyleyeyim. Çalışanlarımızı enflasyonun tahribatına karşı koruyacak bir düzenleme yapacağız. Biz Aralık ayında da çalışanlarımız için yeni düzenlemeler yapacağız. Aralık ayında yapılan düzenlemeyle ek göstergelerin maaşlara tesiri katlanarak artacak. 200 bin lira emekli ikramiyesi alanlar 50 bin lira fazla alacak. Türkiye Cumhuriyeti toplumsal devlettir. Devlet adil olanı düzgün olanı yapar. Biz adil olanı düzgün olanı yaptık.”

AYRINTILARI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada 3600 ek gösterge düzenlemesinin ayrıntılarını kamuoyu ile paylaştı. Erdoğan şöyle konuştu: “Tüm memurlarımızın ek göstergelerinde 600 puanlık artışa gitmeyi kararlaştırdık. 5,3 milyon kamu görevlisinin tamamı yılbaşından itibaren bu düzenlemeden yararlanacaktır. Birinci dereceye gelmiş olma kaidesiyle tüm hak sahipleri 3600 ek göstergeye yükseltilecektir. Genel müdürlerin ek göstergeleri 4400, şube müdürü ve ilçe müdürü ek göstergeleri de 2200’den 3000’e çıkartılacaktır. Ek gösterge ile memur maaşlarında küçük artış olsa da emekli ikramiye ve maaşlarında önemli kazanımlar getiriyor. Ek göstergesi 3600’e çıkan 30 yıllık memurun emekli aylığı 1234 ile 1391 lira ortasında, emekli ikramiyesi de 44 bin ile 50 bin 150 lira ortasında artacaktır. Düzenlemenin yürürlüğe gireceği yılbaşına nazaran çok daha yüksek düzeylerde gerçekleşecektir. Kamu görevlilerin maaşlarına da yansıtılacaktır. Mülki yönetim amirleri başta olmak üzere özlük haklarıyla ilgili makas güzelleştirici düzenleme ile gerçekleştireceğiz.”