Tampon bölgede meşhur Alman mezarı bulundu

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin karşısında yer alan Suriye’nin Tel Abyad kentinin ortasında bulunan tampon bölgede 106 yıldır gömülü Alman Mühendisinin mezarı ortaya çıktı.

Tampon bölgede meşhur Alman mezarı bulundu
03 Haziran 2021 - 13:40
Reklam

Barış Pınarı Harekâtıyla terör örgütü PKK/YPG’den temizlenen Suriye’nin Tel Abyad ile Akçakale sınırı ortasından geçen tampon bölgede, kurşun ve bombalarla tahrip edilmiş bir mezar ortaya çıktı. Mezarın, Osmanlı döneminde yaptırılan Hicaz Demiryolunda görev alan Alman Mühendis Fuhrer Zorn’a ait olduğu öğrenildi. Geçirdiği iş kazası sonucu 21 Kasım 1915 tarihinde hayatını kaybeden Zorn’un, tren raylarının geçtiği bölgede gömüldüğü belirtiliyor.

DİNİ İNANIŞINA GÖRE DEFNEDİLDİ

106 yıl önce geçirdiği kaza sonucu hayatına veda eden Alman Mühendis Fuhrer Zorn, kendi dini inanışına göre defnedildi. Mühendisin mezarının baş tarafı güneye, ayak tarafı ise kuzeye bakacak şekilde gömüldüğü görüldü. Yoğun çatışmaların ve Kurtuluş Savaşının kaderinin değişmesine şahit olan mezar için Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya, 106 yıl önce ölen Alman Mühendis için Almanya Büyükelçiliğine durumu haberdar etmek için yazışmalar yapacaklarını kaydetti.

YAKINLARINA ULAŞILMAYA ÇALIŞILIYOR

Türkiye-Suriye sınırındaki tampon bölgede bulunan meçhul mezarı ziyaret eden ve çevre temizliği başlatılan mezarla ilgili açıklamada bulunan Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya, kimsenin girişine izin verilmeyen mezarla ilgili şu ifadelere yer verdi:

“Burası Akçakale ve Telabyad sınırı arasında bulunan tampon bölgedeyiz. 1.Dünya Savaşının kaderinin belirlenmesinde etken rol alan Hicaz Demiryolun güzergahı ilçemizde geçmektedir. Yasak bölgede bulunan bu mezar, çatışmaların sona ermesiyle ortaya çıktı. Bu mezarda yatan Alman bir mühendistir. Fuhrer Zorn isminde kişi burada yatıyor. Burada iş kazası hayatını kaybediyor. O dönemdeki heyet cenazenin buraya gömülmesini uygun görüyor. Hicaz demiryolu Berlin’den başlayıp Basra’ya kadar uzanan bir yoldur. Osmanlı döneminde inşası başladı. 1 Dünya Savaşının kaderini belirleyen bir yoldur. Kurtuluş Savasında önemli bir rol üstlenmişti. Bizlerde bölgemizde sona eren çatışmaların ardından ortaya çıkan bu mezara sahip çıkmak için çalışmalar başlattık."

KURŞUN VE ŞARAPNEL İZLERİ BULUNUYOR

Bu arada üzerinde kurşun ve şarapnel parçalarının da bulunduğu bu mezara ilgili olarak vefa borcunu ödemek istediklerini dile getiren Yalçınkaya, “Osmanlı döneminde Akçakale Garını ve tren raylarını yapmak için o dönem kıtalar arası zor bir yolculuk yapan Alman mühendis bizim topraklarda emek vermiş. Bizler de ilçemize hizmet veren böyle kişilere sahip çıkma adına burayı onaracağız. Mühendis kendi dini inanışına göre burada defin ediliyor. Bunun ailesine ve yakınlarına ulaşmak istiyoruz. Burası çatışmaların yoğun olduğu bir bölgeydi. Bu nedenler bu mezar oldukça tahrip olmuştu. 106 yıldır bu mezar bir çok savaşlara tanık olmuştur. Bu bölgede hayatını kaybeden ve şimdiye kadar hiç kimsenin ziyaret etmediği bu mezarla ilgili olarak Alman Büyükelçiliğine resmi yazıyla bölgemizde böyle bir mezarın olduğunu haber edeceğiz” şeklinde konuştu.

URFA YAZAR


YORUMLAR

  • 0 Yorum