Takipçi Kasmak İçin Çocuğa Sigara İçermeye Çalıştı

Sosyal medya adresi üzerinden canlı yayın yapan bir kadın kuzeni olan küçücük kıza sigara içirmeye çalıştı. Olaya tanık olan kişiler ise canlı yayını yapan genç kıza tepki gösterdi.

Takipçi Kasmak İçin Çocuğa Sigara İçermeye Çalıştı
07 Temmuz 2020 - 20:25

İstanbul Gaziosmanpaşa'da gerçekleşen olayda 19 yaşındaki genç kız kuzeni olan küçük kıza sigara içirmeye çalıştı.

Henüz 3 yaşlarında olan küçük kız ne yapacağını bilemiyorken olayı görenler tanık olanlar büyük tepki gösterdi. Canlı yayın sırasında küçük kız istemedikçe zorla içirmeye çalıştı.

CANLI YAYINI İZLEYENLER ÇILDIRDI

Canlı yayını izleyen kişiler olaya tepki koyarken, Emniyet Genel Müdürlüğü hesabına şikayette bulundular. Twitter kullanıcıları olayı gerçekleştiren genç kızın bulunup ceza alması için büyük bir gayret gösterdiler.
Yoğun şikayetler sonrası Emniyet Genel Müdürlüğü olayı gerçekleştiren genç kıza ulaşıp gözaltına aldı.

BAKANLIK OLAYLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Olayla ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bir açıklama geldi.
Açıklama da şunlar ifade edildi:

"Canlı Yayında Kardeşine Zorla Sigara İçirmeye Çalıştı' başlıklı haberlere ve sosyal medya paylaşımlarına ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

Bakanlık olarak çocuklarımızın üstün yararını gözeterek her türlü kötü alışkanlığa karşı mücadelemizi sürdürmekteyiz. Videonun sosyal medyada yer almasının hemen ardından Emniyet Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ile koordineli şekilde adres tespiti yapılmasını sağladık.

İstanbul’da gerçekleştiği tespit edilen olay ile ilgili İstanbul Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz tarafından çocuk ve aile ile ilgili sosyal inceleme yapılmakta ve çocuklarımız için rehberlik hizmeti verilmektedir. İnceleme sonrası çocuklarımızın ve ailenin uygun sosyal hizmet modellerinden yararlandırılması sağlanacak ve gerekli tedbirler alınacaktır.

Söz konusu içeriklere sosyal medyada erişimin engellemesine yönelik çalışmalar da bu konuda yetkili kurum olan Bİlgi Teknolojileri Kurumu (BTK) ile birlikte yürütülmektedir. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın gelişimini olumsuz yönde etkileyecek her türlü davranış ve girişimin karşısındayız. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'da konuyla ilgili açıklamada bulundu.
Açıklama şu şekilde:

"Bazı sosyal medya platformlarında 07/07/2020 tarihinde “Kuzenine canlı yayında sigara içirmeye çalıştı” başlığı altında yapılan paylaşıma ilişkin görüntülerden yola çıkılarak derhal Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmış ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla bir basın açıklaması yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Soruşturma kapsamında mağdurenin anne ve babasının yanında görüntüleri çektiği anlaşılan B.A.’nın ifadesine başvurulmuş, anne ve babanın akrabaları olan şüpheliden şikayetçi olmamaları nedeni ile "çocuğun yüksek yararı" gözetilerek 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu uyarınca mağdure hakkında Mahkemeden koruma kararı talep edilmiştir.

Gaziosmanpaşa 2. Çocuk Mahkemesi'nin 07/07/2020 tarihinde verdiği karar ile; mağdur çocuk hakkında bakım tedbiri, anne baba hakkında da çocuğun doğru yetiştirilmesi konusunda danışmanlık tedbiri ve yine çocuğun fiziksel ve ruhsal sağlığının korunması için sağlık tedbirine hükmedilmiştir.

Uzman görüş ve raporları doğrultusunda mağdur çocukla birebir ilgilenilerek rehabilite edilmesi çalışmalarına başlanılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur." ifadelerine yer verildi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum