Suriye’de hareket saatler! Halk valilik binasına girdi, güvenlik güçleri ateş açtı

Suriye‘nin güneyinde Esed rejiminin denetimindeki Süveyda vilayet merkezinde halk; hayat pahalılığı, yolsuzluk, makûs güvenlik ve...

Suriye’de hareket saatler! Halk valilik binasına girdi, güvenlik güçleri ateş açtı

Suriye‘nin güneyinde Esed rejiminin denetimindeki Süveyda vilayet merkezinde halk; hayat pahalılığı, yolsuzluk, makûs güvenlik ve hayat kurallarına karşı protesto başlattı.

VALİLİK BİNASI GİRMEYE ÇALIŞTILAR

Süveyda 24 lokal ağının haberinde, göstericilerin “Esed rejimi alaşağı edilsin” sloganları atarak, valilik binasına girmeye çalışması yer aldı. İmgelerde ayrıyeten güvenlik güçlerine ilişkin zırhlı aracın göstericilerin üzerine sürüldüğü esnada devrilerek yakılması dikkat çekti.

Suriye'de hareket saatler! Halk valilik binasına girdi, güvenlik güçleri ateş açtı - 05/12/2022

GÜVENLİK GÜÇLERİ ATEŞ AÇTI, 1 KİŞİ ÖLDÜ

Lastik yakarak aksiyonlarını sürdüren göstericilerin kimileri, valilik binasına girerek, rejim başkanı Beşşar Esed‘in posterini indirdi. Mahallî kaynaklardan edinilen bilgiye nazaran, protestocuları dağıtmak isteyen rejim güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu 1 sivil hayatını kaybetti, 4 sivil yaralandı. Beşşar Esed rejiminin İçişleri Bakanlığı ise olaylara müdahale eden bir ögesinin öldüğünü duyurdu.

Suriye'de hareket saatler! Halk valilik binasına girdi, güvenlik güçleri ateş açtı - 05/12/2022

KENTTE SU VE BESİN KRİZİ YAŞANIYOR

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonun (SMDK) Süveyda üyesi Hafız Karkut, AA muhabirine, Esed rejiminin kentte güvenliği sağlama ve temel ömür gereçleri temin etme noktasında kasvet yaşadığını söyledi.”Kentteki halk yakıt, elektrik, ekmek ve su krizi yaşıyor.” diyen Karkut, berbatlaşan güvenlik koşullarının da halkın protesto nedenlerinden biri olduğunu vurguladı.Karkut, rejim tarafından korunan milislerin düzenlediği suikastlar, artan hırsızlık hadiseleri ve okulların önünde uyuşturucu husus satılması üzere nedenlerle halkın protesto gösterisi düzenlediğini tabir etti.Karkut, Esed rejiminin bu protestolara kurşunla karşılık vermesinin kentteki gerginliği daha da artıracağını savundu.

KENT SIK SIK REJİM AYKIRISI ŞOVLARA SAHNE OLUYOR

Esed rejimi denetimindeki Süveyda vilayetinde yaşayan halk, şubat ve mayısta da hayat pahalılığı, yolsuzluk, elektriksizlik ve güvenlik durumunun berbatlaşmasını protesto etmişti. Kırsal kısımdaki Nemre, Şehba ve Mecadil ile Kereyya yolları ve Hazım köyü noktalarında toplanan göstericiler, Şam-Süveyda otoyolunu da lastik yakarak kapatmıştı.

Kaynak: AA / Şimdiki