Sümela Manastırında 15 Ağustosta 9. kez ayin yapılacak

TRABZON’UN MAÇKA İLÇESİ ALTINDERE VADİSİ’NDE KARADAĞ’IN ETEKLERİNDE BULUNAN TÜRKİYE'NİN ÖNEMLİ İNANÇ MERKEZLERİNDEN SÜMELA MANASTIRI'NDA HRİSTİYAN DÜNYASINDA "MERYEM ANA'NIN GÖĞE YÜKSELİŞ GÜNÜ" OLARAK KABUL EDİLEN VE KUTSAL SAYILAN 15 AĞUSTOS'TA 9. KEZ AYİN YAPILACAK. AYİNE FENER RUM PATRİĞİ BARTHOLOMEOS'UN DA KATILARAK AYİNİ YÖNETMESİ BEKLENİYOR. (ARŞİV)

Sümela Manastırında 15 Ağustosta 9. kez ayin yapılacak

Trabzon’un Maçka ilçesi Altındere Vadisi’ndeki Karadağ’ın eteklerinde bulunan Türkiye’nin önemli inanç merkezlerinden Sümela Manastırı’nda Hristiyan dünyasında "Meryem Ana’nın göğe yükseliş günü" olarak kabul edilen ve kutsal sayılan 15 Ağustos’ta 9. kez ayin yapılacak. Ayine Fener Rum Patriği Bartholomeos’un da katılarak ayini yönetmesi bekleniyor.


İlk dini etkinliğin 15 Ağustos 2010’da yapıldığı Sümela Manastırı’nda, 2015’ten sonra manastırda gerçekleştirilen restorasyon dolayısıyla ayinlere 4 yıl ara verilmiş, ardından tekrar başlamıştı. Ayin nedeniyle 15 Ağustos günü saat 08.00’dan sonra Maçka’dan manastır yoluna araç geçişlerine izin verilmeyeceği belirtilirken, Sümela’ya da ayine geleceklerin dışında saat 13.00’da kadar ziyaretçi kabul edilmeyecek.


Ayine Patrik Bartholomeos’un yanı sıra Rusya, Yunanistan ve Gürcistan’dan Ortodoks din adamı ve ziyaretçilerin katılması bekleniyor.