SUI Coin 400x Yapabilir mi? Danışmanlık Devi Cevapladı!

Ethereum tüm vakitlerin en güzel kripto yatırımlarından biri olmaya devam ediyor. Ethereum’a 2015 yılında, yatırım...

SUI Coin 400x Yapabilir mi? Danışmanlık Devi Cevapladı!

Ethereum tüm vakitlerin en güzel kripto yatırımlarından biri olmaya devam ediyor. Ethereum’a 2015 yılında, yatırım yapmış olsaydınız, bugün yüzde 63.500’lük bir kâr elde etmiş olurdunuz.  Münasebetiyle, kimilerinin bir coini “sıradaki Ethereum” olarak isimlendirmesi, kıymetli.  Bunu Solana ve Avalanche üzere kripto paralarda zati görmüştük. Her ikisi de piyasaya çıkar çıkmaz potansiyel Ethereum katilleri olarak etiketlenmişti. Tıpkı fenomeni Mayıs ayında piyasaya giren layer-1 Blockchain Sui Coin ile de görmeye başlıyoruz. Pekala, SUI için de büyük bir sıçrama mümkünlüğü var mı? İşte ABD merkezli danışmanlık devi The Motley Fool’un analistlerinden Dominic Basulto’nun cevabı…

Sui Coin nedir?

Sui, neredeyse kusursuz bir soyağacına sahip, harika süratli, harika ölçeklenebilir bir proof-of-stake Layer-1 Blockchain’dir. Sui’deki geliştiricilerin birçok Meta Platforms’un büyük Blockchain projesi Diem üzerinde çalıştı. Sui’nin kurucuları, Coinbase Ventures dahil birtakım yüksek profilli isimlerden 330 milyon dolardan fazla risk sermayesi aldı. Şu anda en büyük cazibe Sui’nin süreç sürece suratı üzere duruyor. Ağ, saniyede 300.000 sürece (TPS) kadar süreç yapabildiğini argüman ediyor. Bu, Solana’nın (65.000 TPS) bile sunabileceğinin çok ötesinde. Dahası, Sui’nin ardındaki geliştirici grup, büyük ölçüde kullandıkları programlama lisanı ile öne çıkıyor. Bu lisan nedeniyle Blockchain’in kripto varlıklar ve Web3’ün bahadır yeni dünyası için optimize olduğunu argüman ediyor.

sui coin 400x yapabilir mi danismanlik devi cevapladi 0 zeUkFMvh

Sui ne kadar yükseğe çıkabilir?

Analiste nazaran küçük bir piyasa kıymeti karşılaştırması, Sui’nin ne kadar yükselebileceği konusunda size yeterli bir fikir verecek. Şu anda 500 milyon doların biraz üzerinde bir piyasa bedeline sahip. Şayet 10 kat yatırım getirisi elde ederse, bu Sui’ye yaklaşık 5 milyar dolarlık bir piyasa kıymeti sağlar. Bu Solana ve Avalanche bölgesidir. Şu anda Solana’nın piyasa pahası 7,7 milyar dolar, Avalanche’ınki ise 4,7 milyar dolar.

Ancak diyelim ki Sui, üstün performans özelliklerine dayanarak sonunda Ethereum’un yerini aldı. İşte o vakit işler sahiden ilginçleşecek. Ethereum şu anda 200 milyar dolardan fazla bir piyasa bedeline sahip. Bu nedenle Sui Ethereum’u yakalarsa, bu 400 katlık bir yatırım getirisi olacaktır. Analist, “Yatırımcıların bir sonraki Ethereum kavramını neden sevdiğini anlamaya başlayabilirsiniz.  Sayılar çok süratli bir halde büyüyor,” tabirlerini kullanıyor.

sui coin 400x yapabilir mi danismanlik devi cevapladi 1 BO1jFYZi

Birçok açıdan birebir mantık, Ekim 2022’de tanıtılan Aptos (APT) için de geçerli. Aptos, Diem’den çıkan başka büyük Blockchain projesiydi. Sui üzere kusursuz bir soyağacı, en düzgün geliştirici yetenekleri ve yüksek profilli risk sermayesi dayanağıyla geldi. Pratikte bir kasırganın (Kasım 2022’deki FTX fiyaskosu) doruğunda piyasaya girmesine karşın Aptos şu anda bugüne kadar yüzde 125 üzere şaşırtan bir artış gösterdi. Piyasa bedeline nazaran dünyanın en yeterli 40 kripto parasından biri haline geldi.

Peki nitekim diğer bir Ethereum’a gereksinimimiz var mı?

Elbette asıl soru, Blockchain dünyasının öteki bir Ethereum’a gereksinimi olup olmadığı. Bir vakitler vardı, zira Ethereum hala yavaş, eski moda PoW Blockchain’iydi. Fakat geçen yıl The Merge ortaya çıktı. Analist, “sonuç olarak, diğer bir Ethereum’a sahiden gereksinimimiz olduğuna ikna olmadım. Pek çok sürat ve performans sorunu artık çözüldü. Ethereum The Merge’i problemsiz bir biçimde gerçekleştirdi,” dedi. Ayrıyeten aşağıdaki sözleri kullandı:

Dolayısıyla Sui’nin görkemli büyüme maksatlarına ulaşabilmesi için pek çok şeyin yolunda gitmesi gerekiyor. Birincisi, geliştiricilerin Ethereum’u terk etmek ve gelecekteki tüm geliştirme projeleri için diğer bir Blockchain’e geçmek için gerçek bir muhtaçlık algılamaları gerekir. Bunun gerçekleşeceğini sanmıyorum. Dahası, Sui’nin sadece Ethereum’u değil, Solana, Avalanche ve artık de Aptos dahil olmak üzere evvelki Ethereum katillerinin uzun bir listesini de yenmesi gerekecek. Bu büyük bir istek.

sui coin 400x yapabilir mi danismanlik devi cevapladi 2 mAIDZMph

Analist, “Şimdilik Sui’yi uzun vadeli bir yatırım olarak tavsiye edemem” diye ekliyor. Fiyatı (hala 1 dolar civarında süreç görüyor) ve geçmişi nedeniyle katiyen değişik. Lakin analist, daha yüksek suratların geliştiricileri, kullanıcıları ve yatırımcıları kazanmak için kâfi olduğunu düşünmüyor. Günün sonunda, beşerler platformun üzerine neyin inşa edildiğini görmek istiyor. “Şu anda, Blockchain dünyasının birçok değerli alanında baskın olan Ethereum’u yenemezsiniz. Ethereum hala dünyanın önde gelen Layer-1 Blockchain’i. Sonuç olarak, Ethereum’da hem kısa hem de uzun vadede yükselişi sürdürüyorum,” diyerek tahlilini sonlandırıyor.