Stratonikeia’da 2 bin 200 yıllık kanalizasyon sistemi gün yüzüne çıkarıldı

Muğla’nın Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti’nde yürütülen hafriyat çalışmalarında yaklaşık 2 bin 200 yıllık kanalizasyon...

Stratonikeia’da 2 bin 200 yıllık kanalizasyon sistemi gün yüzüne çıkarıldı

Muğla’nın Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti’nde yürütülen hafriyat çalışmalarında yaklaşık 2 bin 200 yıllık kanalizasyon sistemi gün yüzüne çıkarıldı.

UNESCO Dünya Mirası Süreksiz Listesi’nde yer alan, “Gladyatörler Şehri” olarak bilinmesinin yanı sıra dünyanın en büyük mermer kentleri ortasında gösterilen Stratonikeia’da 1977’de başlayan hafriyat çalışmaları devam ediyor.

Helenistik, Roma ve Bizans’ın yanı sıra Anadolu beylikleri, Osmanlı ile Cumhuriyet devirleri için de değer taşıyan antik kentte, yılın 12 ayı süren hafriyatlarda her yıl birbirinden değerli eserler gün yüzüne çıkarılıyor.

Sratonikeia ve Lagina Antik Kenti Hafriyat Heyeti Lideri Prof. Dr. Bilal Söğüt, AA muhabirine, Karia bölgesinin en kıymetli kentlerinden Stratonikeia’nın, Anadolu’nun yerli halkı Karialılar ve Leleglere ilişkin bir yerleşim yeri olduğunu söyledi.

Antik kentin Batı Caddesi’nde hem hafriyat hem konservasyon hem de onarım çalışmalarının sürdüğünü aktaran Söğüt, bu alanda Klasik, Helenistik, Roma ve Bizans devrine ilişkin yerleşimlerin olduğunu kaydetti.

Yürütülen çalışmalarda bir çok yapının ortaya çıkarılmasıyla tarihin canlandırıldığını lisana getiren Söğüt, bu yıl kentin 2 bin 200 yıl öncesine tarihlenen kanalizasyon sisteminin de gün ışığına çıkarılmasının heyecan verici bir gelişme olduğuna dikkati çekti.

Kuzey Kent Caddesi’nde yürütülen çalışmalarla kente gelen ziyaretçilerin Osmanlı, Cumhuriyet, Beylikler, Helenistik, Roma, Bizans üzere devirlerini birebir anda yaşayabildiğine dikkati çeken Söğüt, bu çalışmanın benzerini Batı Caddesi’nde de yürüttüklerini lisana getirdi.

Söğüt, “10 metre genişliğinde. Helenistik ve Bizans periyodunda kullanılan ve Roma periyodunda etkin olarak hizmet veren bir caddeyi açığa çıkarmıştık. Artık bu caddenin ortasında devam eden yaklaşık 70 santimetre genişliğinde bir metre derinliğindeki kanalizasyon sistemini gün yüzüne çıkardık. Buranın konservasyon ve onarım çalışmalarını tamamlıyoruz.” dedi.

Batı Cadde’nin 10 metre genişliğinde olması nedeniyle kentin en geniş caddesi olduğunu vurgulayan Söğüt, şu bilgileri verdi:

Bilal Söğüt, kentte yürütülen çalışmalara Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Türk Tarih Kurumu, Muğla Valiliği, Yatağan Belediyesi ve Pamukkale Üniversitesinin takviye verdiğini de kelamlarına ekledi.

Kaynak: AA / Durmuş Genç – Kültür Sanat