Sosyal Medya Düzenlemesi Yasası TBMM'de Kabul Edildi

Sosyal medyaya yönelik yapılan düzenleme kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Sosyal Medya Düzenlemesi Yasası TBMM'de Kabul Edildi
29 Temmuz 2020 - 08:03

Sosyal medyanın düzenlenmesine yönelik yapılan kanun teklifi resmen yasalaştı.

Kabul edilen maddelere göre İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'a "sosyal ağ sağlayıcı" şeklinde yeni bir tanımlama getiriliyor.

Bu kapsamda kullanıcıların internet ortamında sosyal etkileşim amacıyla metin, görüntü, ses, konum gibi içerikleri oluşturmalarına, görüntülemelerine veya paylaşmalarına imkân sağlayan gerçek veya tüzel kişiler, "sosyal ağ sağlayıcı" olarak tanımlanacak.

İdari para cezalarına ilişkin muhatabın yurt dışında bulunması durumunda Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu tarafından kişiye ulaşılmaya çalışılacak. İnternet sayfalarında iletişim araçları, alan adı, IP adresi ve benzer kaynaklar kullanarak muhatap kişiye bildirilecek.

Yapılan bu bildirim tebligat hükmünde olacak.

Yükümlülükleri yerine getirmeyen sosyal medya yer sağlayıcıları caydırıcılığın sağlanması için verilecek idari para cezası arttırılacak. Yer sağlayıcıları yükümlülükleri yerine getirmedikleri taktirde 10 bin lira ile 100 bin liraya kadar para cezalarına kadar uygulanabilecek.

Düzenlemeyle, suç oluşturan kısmi içeriğin çıkarılmasının mümkün olduğu durumlarda, erişimin engellenmesi kararı yerine içeriğin çıkarılması kararının verilmesi imkânı sağlanarak, aynı internet sitesinde yer alan ve suç oluşturmayan içerikler yönünden ifade ve haber alma özgürlüğü daha da güvenceli hale getirilecek.

İçeriğin çıkarılması kararları, içerik ve yer sağlayıcılarına bildirilerek gereğinin yerine getirilmesi istenecek.
Görüşmelerde, AK Parti ve MHP'nin ortak önergesiyle, teklife, taraflara ilişkin IP adresi, verilen hizmetin başlama ve bitiş zamanı, yararlanılan hizmetin türü, aktarılan veri miktarı ve varsa abone kimlik bilgilerini içeren "trafik bilgisi" tanımına "port bilgisi"nin de eklenmesine ilişkin hüküm ihdas edildi.

Söz konusu önergeyle, aynı IP adresini kullanan farklı kullanıcılar açısından yaşanabilecek mağduriyetlerin giderilmesi amaçlanıyor.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum