Sony, Call of Duty ve Battlefield ikilisinde tarafını seçti

Microsoft’un 68.7 milyar dolara Call of Duty’nin yayıncısını satın almak için uzun uğraşlar verdiği davada...

Sony, Call of Duty ve Battlefield ikilisinde tarafını seçti

Microsoft’un 68.7 milyar dolara Call of Duty’nin yayıncısını satın almak için uzun uğraşlar verdiği davada haksız rekabetin önüne geçebilmek için Sony’nin verdiği çaba sırasında Battlefield çapraz ateşte kaldı.

SONY, CALL OF DUTY VE BATTLEFIELD ORTASINDAKİ SEÇİMİNİ YAPTI

Video oyun bölümünde bir vakitlerin PES ve FIFA ikilisinde FIFA’nın ortadan sıyrılıp fark atacak derecede öne geçtiği örneğin birebiri Call of Duty ve Battlefield ortasında yaşandı. Sony, FPS nişancı oyunlarında baş başa kıyasıya uğraş eden Call of Duty’nin Battlefield’ı geride bıraktığını lisana getirdi.

İngiltere’nin rekabet düzenleyicisi olan Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA) ile yapılan bir dosyalamada Sony, Call of Duty’nin PlayStation’da olması gereken eşsiz derecede değerli bir seri olduğunu ve Battlefield’ın beğenileriyle değiştirilemeyeceğini savunuyor.

“CALL OF DUTY EN ÇOK SATAN OYUN OLMUŞTUR”

Sony’nin CMA ile paylaştığı belgelerde aşağıdaki sözlere yer verildi:

“Call of Duty tekrarlanabilir değil. Call of Duty, ne kadar düzgün donanımlı olursa olsun, rastgele bir rakibin yetişemeyeceği kadar sağlamdır. Son 10 yılda neredeyse her yıl en çok satan oyun olmuştur ve FPS cinsinde, ezici bir çoğunlukla en çok satan oyun olmuştur.”

“BATTLEFIELD BUNA AYAK UYDURAMIYOR”

Açıklamasına örnek ile devam eden Sony, “Activision’dan sonra en büyük üçüncü taraf geliştiricilerden biri olan Electronic Arts, uzun yıllardır Battlefield serisiyle Call of Duty’ye rakip olmaya çalışıyor. Call of Duty ve Battlefield ortasındaki benzerliklere ve EA’nın öteki başarılı AAA serilerini geliştirmedeki geçmişine karşın, Battlefield serisi buna ayak uyduramıyor. Ağustos 2021 itibariyle, 400 milyondan fazla Call of Duty oyunu satılırken, Battlefield yalnızca 88,7 milyon adet sattı.”