Son Dakika! Suriye’de 11’i DEAŞ, 4’ü PKK’lı 15 terörist yakalanarak tutuklandı

Suriye’nin El-Bab ve Cerablus kentlerinde gerçekleştirilen operasyonlarda 11 DEAŞ ile 4 PKK/KCK-PYD/YPG terör örgütü mensubu...

Son Dakika! Suriye’de 11’i DEAŞ, 4’ü PKK’lı 15 terörist yakalanarak tutuklandı

Suriye’nin El-Bab ve Cerablus kentlerinde gerçekleştirilen operasyonlarda 11 DEAŞ ile 4 PKK/KCK-PYD/YPG terör örgütü mensubu olmak üzere toplam 15 terörist yakalanarak tutuklandı.

“YASA DIŞI YOLLARDAN TÜRKİYE’YE GEÇİŞ ARAYIŞINDALARDI”

İçişleri’nden yapılan açıklamada şu sözler yer aldı: “Gaziantep Vilayet Jandarma Komutanlığı takip ve koordinesinde, Suriye Vazife Gücü El-Bab ve Cerablus Jandarma Danışman Komutanlıkları unsurlarınca yapılan istihbari çalışmalar sonucunda; DEAŞ ve PKK/KCK-PYD/YPG terör örgütlerinin, Suriye’de kelamda aksiyon ünitelerince, belirledikleri örgüt mensuplarına canlı bomba, sabotaj, taarruz, EYP, suikast ve istihbarat eğitimi verildiği, teröristlerin yakın vakitte yasadışı yollardan Türkiye’ye geçiş arayışı içerisinde olduğu bilgisi elde edildi.

TUTUKLANDILAR

Bu kapsamda, Suriye El-Bab ve Cerablus’ta 29 Eylül 2022 tarihinde icra edilen operasyonlarda, -sözde- 2’si Örgüt Şer-i Buyruğu, 1’i İstihbarat Sorumlusu, 1’i Zekat Sorumlusu, 2’si Toplumsal Medya Sorumlusu ve 5’i Savaşçı olarak faaliyet gösteren 11 DEAŞ ile 4 PKK/KCK-PYD/YPG terör örgütü mensubu olmak üzere toplam 15 terörist gözaltına alınırken; sevk edildikleri lokal isimli makamlarca tutuklandı. Şüphelilerin ikametlerinde yapılan aramalarda; 1 adet Kaleşnikov P.Tf., 1 adet tabanca, 570 adet fişek, 1 adet av tüfeği, 1 adet dürbün, 1 adet çelik yelek ve çok sayıda dijital malzeme ele geçirildi.”