Son dakika haberi | “İsrail ile ilişkilerimizde atılan adımlar Filistin davasına desteğimizi hiçbir şekilde azaltmayacaktır”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İsrail ile bağlantılarımızda atılan adımlar Filistin davasına takviyemizi hiçbir biçimde azaltmayacaktır....

Son dakika haberi | “İsrail ile ilişkilerimizde atılan adımlar Filistin davasına desteğimizi hiçbir şekilde azaltmayacaktır”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İsrail ile bağlantılarımızda atılan adımlar Filistin davasına takviyemizi hiçbir biçimde azaltmayacaktır. Bilakis bu adımların Filistin sorununun tahliline ve Filistin halkının durumunun güzelleştirilmesine katkı sağlayacağını, Filistinli kardeşlerimiz de tabir ediyorlar” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas’ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ağırladı. İki başkan resmi merasim sonrasında baş başa görüşmeye geçti. Baş başa görüşme sonrası basın toplantısı için kameralar karşısına geçen iki başkan açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün sayın lider ve heyeti ile Türkiye Filistin bağlantılarının daha da güçlendirilmesine yönelik atabileceğimiz adımları ele aldık. Filistin halkının refah ve kalkınmasına takviyemizi teyit ettik. Ayrıyeten değerli bölgesel hususlarda da görüş alış verişinde bulunduk. Filistin’in ülkemizin ve halkımızın gönlünde ebediyen müstesna bir yeri vardır. Filistin halkı ile dayanışmamızı, Filistin davasına takviyemizi en güçlü formda sürdürüyoruz. Filistin devletini, ilan edildiği andan itibaren tanıyan Türkiye iki devletli tahlil vizyonunu her platformda savunmaktadır” sözlerini kullandı.

“İSRAİL İLE BAĞLARIMIZDA ATILAN ADIMLAR FİLİSTİN DAVASINA TAKVİYEMİZİ HİÇBİR FORMDA AZALTMAYACAKTIR”

İsrail ile güzelleşen ilgilerin yankılarının Filistin davasına da olumlu yansımaları olacağının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Malum İsrail‘in hücumları ile Gazze’de yaşanan sivil can kayıplarına ait reaksiyonumuzu açık ve net ortaya koyduk. Taarruzlarda yaralanan 2 Filistinli yavrumuzu da geçtiğimiz hafta ambulans uçak ile anne ve babası ile birlikte Ankara Kent Hastanemize aldık. Buradan son taarruzlarda şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın statüsünün değiştirilmesine matuf aksiyonları hiçbir halde kabul etmiyoruz. Bu konulardaki hassasiyet ve beklentilerimizi İsrailli muhataplarımıza en açık formda ve direkt aktardık, aktarıyoruz. İsrail ile bağlarımızda atılan adımlar Filistin davasına takviyemizi hiçbir formda azaltmayacaktır. Tersine bu adımların Filistin sorununun tahliline ve Filistin halkının durumunun güzelleştirilmesine katkı sağlayacağını, Filistinli kardeşlerimiz de söz ediyorlar. Filistinli kardeşlerimiz ortasında birik ve uzlaşı sağlama uğraşlarını de yakından takip ediyoruz. Bu alanda da her türlü takviyesi vermeye hazırız” açıklamasında bulundu.

“GIDA GÜVENLİĞİMİZİ KORUMAK İÇİN, UYGULAMAYA KOYDUĞUMUZ BİRTAKIM KISITLAMALARA FİLİSTİN’İ DAHİL ETMEDİK”

Filistin’e ve Filistin halkına yapılan yardımların devam edeceğinin altını çizen Erdoğan, “Rusya Ukrayna savaşı nedeniyle besin güvenliğimizi korumak için, uygulamaya koyduğumuz birtakım kısıtlamalara Filistin’i dahil etmedik. Cenin Hür Sanayii Bölgesi Projesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yürütülüyor. Haziran ayında TOBB heyetimiz Filistin’i ziyaret ederek, alanda gerekli incelemelerde bulundu. Kudüs Üniversitesi Kız Yurdu inşaatı da bu yaz TİKA’nın dayanakları ile tamamlanıp Maarif Vakfımızca devralındı. Filistin’in istikbali olacak gençlerimize hizmet edecek bu yurda merhum annemin isminin verilmesinden son derece mütehassıs oldum. Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansının faaliyetlerine büyük kıymet atfediyoruz. Ajansa yönelik yardımlarımızı evvelki yıllarda olduğu üzere devam ettiriyoruz” biçiminde konuştu.

FİLİSTİN DEVLET LİDERİ ABBAS’TAN TÜRKİYE’NİN TAKVİYELERİNE TEŞEKKÜR

Öte yandan Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştirdikleri baş başa görüşmeye ait olarak, işbirliği ve kardeşlik münasebetlerinin ele alınma fırsatını bulduklarını vurguladı. Devlet Lideri Abbas, Filistin’in yasal haklarına, özgürlüğüne ve bağımsızlığını elde etme hakkına Türkiye’nin takviyelerine dair teşekkürlerini lisana getirdi. Abbas, İsrail kanadının taarruzlarına son vermesi gerektiğinin altını çizerek Milletlerarası Güvenlik Kurulu ve Birleşmiş Milletler üzere memleketler arası ögeleri müdahaleye, iki devletli tahlili desteklemeye çağırdıklarını vurguladı.

(Utku Şimşek/İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset