Sokak köpeklerini hedef gösteren Havrita uygulamasına tepkiler çığ gibi ama yetkililerden ses yok

Köpeklerin öldürülmesine aracılık eden Havrita isimli internet sitesi ve uygulaması Türkiye’yi resmen ayağa kaldırmış durumda....

Sokak köpeklerini hedef gösteren Havrita uygulamasına tepkiler çığ gibi ama yetkililerden ses yok

Köpeklerin öldürülmesine aracılık eden Havrita isimli internet sitesi ve uygulaması Türkiye’yi resmen ayağa kaldırmış durumda.

“HAVRİTA KAPATILSIN” DAVETLERİ GÜNLERDİR DEVAM EDİYOR

Uygulama üzerinden yerleri işaretlenen çok sayıda canın sonraki gün zehirlendiğini tez eden toplumsal medya kullanıcıları ilgili görselleri hesaplarından paylaşarak yetkililere günlerdir uygulamanın ve sitenin kapatılması istikametinde davetler yapıyor.

UYGULAMANIN HALA AÇIK OLMASI YANSILARI ARTIRDI

HARİTADA 5 BİNE YAKIN BİLDİRİM VAR

Havrita’da 4 bin 657 bildirim var. Haritada birtakım noktalarda ‘köpek saldırısı’, birtakım noktalarda ‘başıboş köpek çeteleşmesi’ ikazları veriliyor. Başka ihtarlar ‘hastane/park/okul/ toplumsal alan’, ‘köpek sebepli kaza’ ve ‘doğal hayat tehdidi’ biçiminde. Haritada köpek işaretiyle paylaşılan ikazlarda köpeklerin görüldükleri yerlere ait imgeler paylaşılabiliyor. Uygulamada “Havrita, başıboş köpekleri, şahısları, kuruluşları amaç göstermez” deniliyor ve kabahat halinde cezai sorumluluğun kullanıcıya ilişkin olduğu belirtiliyor.

“İŞARETLENDİKTEN SONRA ÖLDÜRÜLÜYOR”

Türkiye Hayvanları Muhafaza Vakfı Lideri Erman Paçalı, “Havrita sahipsiz hayvanlar katliam planlama merkezi üzere çalışıyor. Kurulduğundan beri katliamın merkezinde. Hayvanlar bu uygulamada işaretlendikten çabucak sonra katlediliyor. Bunun için adeta bir takım çalışıyor. Üstelik uygulama yer sağlayıcıymış üzere BTK tarafından sertifikalandırıldı” diye konuştu. Hayvan Hakları İzleme Komitesi Koordinatörü Fatma Biltekin de platformun hayvanları müdafaaya çalışan hak savunucularını da amaç gösterdiğini söyledi.