Sıkı korona önlemleri iPhone çalışanlarını isyan ettirdi! Polisle çatışıp, “Eve dönmek istiyoruz” sloganı attılar

Çin’in Zhengzhou kentinde dünyanın en büyük iPhone fabrikası olarak bilinen Foxconn’un fabrikasında protestolar patlak verdi....

Sıkı korona önlemleri iPhone çalışanlarını isyan ettirdi! Polisle çatışıp, “Eve dönmek istiyoruz” sloganı attılar

Çin’in Zhengzhou kentinde dünyanın en büyük iPhone fabrikası olarak bilinen Foxconn’un fabrikasında protestolar patlak verdi. Dün gece başlayan ve sabaha kadar süren aksiyonda çalışanlar, sıkı Covid-19 önlemlerinin yanı sıra kelam verilen ikramiyelerin ödenme tarihinin ertelenmesi, ödemelerin yapılmaması ve kâfi yiyecek verilmemesini protesto etti.

POLİSLERLE ÇATIŞIP BARİYERLERİ YIKTILAR

BAZI EMEKÇİLERİN SIHHAT DURUMU CİDDİ

“Eve dönmek istiyoruz” sloganları atan emekçilerden kimilerinin arbede esnasında yaralandığı, birtakım personellerin ise sıhhat durumunun önemli olduğu tez edildi. İmgelerde yere düşen bir emekçinin esirgeyici tulum giyen polisler tarafından tekmelendiği görüldü.

İŞÇİLER FABRİKADAN KAÇMIŞTI

Yaklaşık 200 binin üzerinde personelin çalıştığı fabrikada Ekim ayında Covid-19 hadiseleri görüldüğü gerekçesiyle giriş ve çıkışlar yasaklanmış, valiz ve sırt çantalarıyla fabrikadan kaçan personellerin manzaraları gündem olmuştu. Karantina çerçevesinde Foxconn’un saatlik fiyatları yükseltme ve ikramiye vaadiyle binlerce emekçiyi tesiste kalmaya ikna etmesi basına yansımıştı. Foxconn’da artan Covid-19 olayları nedeniyle “kısıtlı kapasite ile çalışma” uygulamasına geçilmesinin akabinde üretimde yavaşlama yaşandığı ve bu nedenle iPhone 14 ve öteki eserleri almak isteyenlerin beklemek zorunda kalacağı açıklanmıştı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Lokal