Sıcak Gelişme: Bu Bitcoin Borsasından Kısıtlama Kararı!

Son gelişmelerde, Japonya merkezli Bitcoin borsası BitFlyer, yeni kurallara uymak için kripto para transferlerini kısıtlayacağını...

Sıcak Gelişme: Bu Bitcoin Borsasından Kısıtlama Kararı!

Son gelişmelerde, Japonya merkezli Bitcoin borsası BitFlyer, yeni kurallara uymak için kripto para transferlerini kısıtlayacağını bildiriyor.

Bitcoin borsası BitFlyer, FATF ‘Seyahat Kuralı’na ahenk sağlıyor

30 Mayıs’ta BitFlyer, seyahat kurallarının gerekliliklerine uymak için tasarlanan bir sistem olan TRUST (Travel Rule Universal Solution Technology) kapsamında transferlerini sınırlayacağını duyurdu.

Alınan bilgilere nazaran bu kısıtlamalar, seyahat kuralları kapsamında bilgi vermekle yükümlü 21 ülke ve bölge için geçerli. Lakin, müşteriler yeniden de bu muhakkak 21 ülkenin dışındaki borsalara kripto gönderip yatırabilecekler.

https://twitter.com/bitFlyer/status/1663368417955696641

Geçtiğimiz saatlerde yürürlüğe giren tedbirler ortasında, Coinbase tarafından başlatılan FATF’nin gerekliliklerine ahengi sağlamak hedefiyle geliştirilen Travel Rule Universal Solution Technology (TRUST) tarafından uyumlu olmayan platformlara yapılan transferlere kısıtlamalarda yer alıyor.

Borsa, TRUST uyumlu platformlara kripto alışverişi yaparken bildirim gereklilikleri belirlemiştir. Bu listede Japonya, İsrail, Cebelitarık, Hong Kong, Bahamalar ve İsviçre üzere 21 ülke var. BitFlyer, bu ülkelerdeki uyumlu platformlara yapılan transferleri birkaç kripto para ünitesi ile sınırlıyor. Bunlar Bitcoin (BTC), Ether (ETH) ve birkaç ERC-20 token üzere TRUST uyumlu kripto paralar.

Şirket, bu listede olmayan ülkelere ve özel cüzdanlara yapılan transferlerin bitFlyer platformunda bulunan rastgele bir kripto varlıkla gerçekleştirilebileceğini belirtmiştir. Bu tedbirler doğrultusunda, bitFlyer üzerinden yapılan mahallî kripto transferleri sırf Japonya’daki öbür TRUST uyumlu platform olan Coincheck’e ve sadece bitcoin üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

Japonya, FATF’nin dijital varlıklar aracılığıyla para aklamayla uğraşta G-7 ülkelerinden liderlik etmelerini istediği davetinin akabinde, FATF’nin seyahat kuralını uygulama kelamı vermişti. BitFlyer’ın Amerika ünitesi, yakın vakitte bir New York finans düzenleyicisi tarafından siber güvenlik ihtiyaçlarını karşılamaması nedeniyle para cezasına çarptırılmıştı.