Şehitlerin emanetleri Polis Müzesi’nde sergileniyor

Türk Polisi’nin 177 yıllık tarihinde kullandığı silah, mühimmat, araç- gereç, kıyafet, balmumu heykeller, haberleşme araçları,...

Şehitlerin emanetleri Polis Müzesi’nde sergileniyor

Türk Polisi’nin 177 yıllık tarihinde kullandığı silah, mühimmat, araç- gereç, kıyafet, balmumu heykeller, haberleşme araçları, fotoğraflar, tarihi evraklar ve kacı Ankara’daki Türkiye’nin birinci Polis Müzesi’nde sergileniyor. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Toplumsal Hizmetler ve Sıhhat Daire Başkanlığı bünyesindeki Dikmen Ek Hizmet Binası yerleşkesinde yer alan müze, haftanın 6 günü fiyatsız gezilebiliyor.

Sultan Abdülmecid Devri’nden bugüne kadar Emniyet Teşkilatı’nın geçmişini tarihi bir kronoloji içerisinde yansıtan, bin 518 metrekare alana sahip müze, yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Alanında bir birinci olma özelliğine sahip müzede, Emniyet Teşkilatı’ndaki şehitlerin giydikleri kıyafetler ve özel eşyaları da sergileniyor. Şehitlerin anılarını yakından görme fırsatı yakalayan ziyaretçiler, his dolu anlar yaşıyor. Ayrıyeten Polis Müzesi’nin koleksiyonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescil edilmiş 24 adet kültür varlığı da yer alıyor.

TEŞKİLATIN HAFIZASINI YANSITIYOR

Müzede, Sultan Abdülmecid Devri’nden günümüze kadar Emniyet Teşkilatı’nın geçirdiği safhalar, polisin toplumda asayişi sağlarken izlediği yollar, karşılaştığı olaylar, kullandığı araç ve gereçler yer alıyor. Altı kısımdan oluşan müzenin A, B ve C stant alanlarında Türk Polisi’nin tarihteki yerinin anlatıldığı kısımda tarihi kıyafetler, polis tarihi kronolojisi, Osmanlı Polis Teşkilatı’nın yapılanması, madalya ve nişanlar, Osmanlı karakol maketleri, tarihi canlandırmalar, kahraman polisler, Türk edebiyatında polisiye romanlar, silahlar, polisin kullandığı bisikletler, motosikletler, arabalar ve helikopter sergileniyor.

ŞEHİTLERE İLİŞKİN EŞYALAR DA VAR

D kısmında Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun anlatıldığı yapım, kriminal ve bomba imha canlandırma alanları ile polis köpeklerinin tanıtımı, polis yemini, trafik kuralları eğitim alanı, trafik kuralları oyunu, ikramlık eşya kısmı, polis kitaplığı ile kafeterya, bebek bakım odası, mescit vb. toplumsal alanlar yer alıyor. E kısmında çağdaş silahlar ve teçhizatlar, aktüel polis ekipmanları, aktüel polis kıyafetleri, 15 Temmuz alanı, şehitlere ilişkin eşyalar, şehitler yapımı, şehit künyeleri, tarihi dokümanlar, tarihi fotoğraflar ve yabancı devlet teşkilatlarından gelen ikramlar bulunuyor.

F kısmında ise zırhlı polis araçları açık alanda görülebiliyor. Selçuklu ve Osmanlı periyodunda güvenliği sağlayan subaşı, sipahi, asesbaşı, bostancıbaşı, böcekbaşı üzere işçinin kıyafet ve araç gereçleri de müzede yer alıyor.

ONLINE OLARAK GEZİLEBİLİYOR

Polis Müzesi, sanal olarak da gezilebiliyor. www.polismuzesi.com adresinden müze online olarak ziyaret edilebiliyor. Çevreci ve manisiz olarak tasarlanan müzede yaşlı ve engelli ziyaretçilerin rahatça erişimi için asansörler, engelli rampası, engelli tuvaletleri ve tekerlekli sandalye bulunuyor. Müzenin ışıklandırma sistemi ise sensörler sayesinde hareket anında devreye giriyor. Böylelikle güç tasarrufu sağlanıyor. Polis Müzesi içi ve etrafı 7/24 saati aslına nazaran fiziki ve kamera sistemine nazaran korunuyor. Polis Müzesi’nde KADES, HAYDİ, PAK ünitesi üzere projelerin tanıtımı yapılıyor. Polis Müzesi pazar günleri hariç haftanın 6 günü 10:00-17:00 saatleri ortasında fiyatsız olarak ziyaretçilere hizmet veriyor.

MÜZENİN TEMELLERİ BİR ASIR EVVEL ATILIYOR

Polis Müzesi 9 Nisan 2021 tarihinde açılsa da bu müzenin fikri bir asır evvel atılıyor. Osmanlı Devleti’nin içinde yer aldığı savaş şartları nedeni ile nihayete eremeyen polisliğe ilişkin bir müze açma fikri birkaç çalışmayla hudutlu kalıyor. Yapılan teşebbüslerin akabinde Polis Müzesi fikri bir asır sonra hayata geçerek 9 Nisan 2021 tarihinde açılıyor.

ATATÜRK’ÜN KAYIP ÇANTASI

Polis Müzesi’nde çok sayıda canlandırma da yapılıyor. Müzede Atatürk’ün Amasya Kongresi’nden sonra Sivas’a giderken kaybettiği çantasının bir polis tarafından bulunması olayı da canlandırılıyor. Ulusal Gayret’i başlatmak için Ordu Müfettişi olarak Samsun’a çıkan Mustafa Kemal Paşa’nın plan, çeşitli doküman ile notlarının bulunduğu çantası Amasya’da kaybolur ve daha sonra bulunan çantanın içerisindeki evraklar Mustafa Kemal Atatürk’e ulaştırılır. Ulusal Gayret’in ‘şifrelerini içinde barındıran’ çanta uzun süren aramalardan sonra Komiser Muavini Osman Nuri Efendi tarafından bulunur. Çanta, içerisindeki evraklarla Mustafa Kemal Paşa’ya ulaştırılır. Bunun üzerine Mustafa Kemal Paşa tarafından 26 Haziran 1919’da, çantayı bulan Osman Nuri Efendi’ye özel selamının iletilmesi, 50 lira para mükafatı ve kol saati armağan verilmesine ait bir telgraf gönderilir.

KAHRAMAN ‘ZEHİR’ UNUTULMADI

Müzede, 2016 yılında Nusaybin’de canlı bombanın üzerine atlayarak 42 polisin hayatta kalmasını sağlayan ve operasyon sırasında can veren ‘Zehir’ isimli kahraman köpeğin heykeli sergileniyor.

Kaynak: Medya Ankara