Şanlıurfa'da sel tarım arazilerini de vurdu

Şanlıurfa’nın Harran ovasında 14-15 Mart’ta yaşanan sel nedeniyle buğday ekili alanlar sular altında kaldı. Tarlalarda oluşan su birikintisi duruyor.

Şanlıurfa'da sel tarım arazilerini de vurdu

Türkiye'nin en verimli tarım arazilerinden Harran Ovası’nı da sel suları kapladı. Ovadaki suların evlerin belirli bir bölümüne kadar yükseldiği görüldü. Buğday tarlaları halen sular altında kaldı.

Türkiye'de ekilebilen tarım alanı bakımından Konya ve Ankara'dan sonra üçüncü sırada yer alan Şanlıurfa, verimli araziler sayesinde mercimek üretiminin yüzde 36'sını, buğdayın yüzde 10'unu, arpanın ise yüzde 11'ini karşılıyor.

Şanlıurfa’da 15 Mart meydana gelen sel nedeniyle tarım arazileri zarar gördü. Özellikle Ovada Kuruyer mahallesinde buğday ekili arazilerin su altında kaldı. Su birikintisi hale duruyor.

Yaşanan sel nedeniyle buğday ekili alanların sular altında kaldığını belirten Çiftçiler “Harran ovasında arazilerimizin bir kısmı su altında kaldı. Özellikle Kuruyer Mahallesinde arazilerde göletler oluştu, ekinlere zarar vermesine sebep oldu. Böyle bir yağışın oluşu engebeli arazilerde toprağın aşınmasına sebep oldu. Ekinlerimizin kökleri meydan çıktı, sürüklendi. Bu da verim kaybına sebep verecektir” dedi.