Şanlıurfa'da husumet barışla sonuçlandı

Şanlıurfa’nın Eyyübiye İlçesinde 7 ay önce çıkan silahlı kavgada bir kişi hayatını kaybetmişti. İki aile arasında oluşan husumet barışla son buldu.

Şanlıurfa'da husumet barışla sonuçlandı
Olay, 7 ay önce Eyyübiye ilçesine bağlı Beykapısı Mahallesi'nde meydana geldi. Yaya olarak evine gitmekte olan Mustafa Akçabay, yanına yaklaşan kimliği belirsiz bir kişi ile tartıştı. Sebebi bilinmeyen tartışmada şüpheli, yanındaki tabancayla Akçabay’a ateş etti.
Silah seslerine duyan vatandaşların ihbarıyla gelen sağlık ekiplerinin müdahalesinin ardından Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan Akçabay, kurtarılamayarak hayatını kaybetti.Olay sonrası her iki aile arasında oluşan kan davasını sonlandırmak için araya girin Binicil Aşiretine mensup Ahmet Demirkan 2 aileyi barışmaya ikna etti.
Haliliye İlçesine bağlı Sancaktar Mahallesinde bir araya gelen Tumbul ve Akçabay aileleri bir araya gelen her iki ailenin fertleri, barış yemeği, okunan duaların ile birlikte birbirine sarılarak aralarında husumeti sonlandırdı.
Barış törenine barışa vesile olan Biniicil Aşiretine mensup Ahmet Demirkan, Hacı Mehmet Demirkan, İbrahim Demirkan, İbrahim Açar, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolar, AK P arti milletvekili Ahmet Akay, Ticaret Borsası başkanı Mehmet Kaya ile birlikte çok sayıda aşiret mensubu katılırken barışan Akçabay ve Tumbul aile mensup çok sayada kışı katıldı.
2 aileye barıştıran Ahmet Demirkan,” 7 ay önce Tumbul ve Akçabay aileleri arasında istenmeye bir olay meydana gelmiştİ. Sağ olsun 2 aile ile görüştük ve barışa ikna ettik ben her iki aileye teşekkür ediyorum bizleri kırmadılar kendilerine yakışanı yaptılar bende bu barışa vesile olduğum için Aşiretim adına çok mutluyum barış törenine katılan başta 2 aile mansıplarına olmak üzere herkese teşekkür ediyorum” dedi